Kan bağışında bulunan sağlıklı erişkinlerde kardiyovasküler hemodinamiklerin ve aortik sertlik özelliklerinin değerlendirilmesi
The evaluation of cardiovascular hemodinamics and aortic stiffness properties in healthy adult blood donors
- Tez No: 447249
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN ŞERMET
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada kan bağışı sonrası erken dönemde kardiyovasküler hemodinamikler ve aortik sertlik parametrelerinin değişimini göstermeyi amaçladık. Bilinen herhangi bir hastalığı olmayan 20-42 yaş aralığında olan (%93'ü erkek) 30 sağlıklı kan bağışı gönüllüsü ve benzer özelliklerde 30 sağlıklı kontrol grubu çalışmaya alındı. Kan basıncı ve aortik sertlik ölçümleri için ossilometrik metot ile ölçüm yapan arteriografi cihazı (Mobil-O-Graph 24 h PWA Monitor) kullanıldı. Kan bağışı grubunda 450 ml kan bağışı sonrası ölçümler tekrar edilirken kontrol grubunda 5 dakika istirahat sonrası ölçümler tekrarlandı. Kontrol grubundaki tekrar edilen ölçümlerde kardiyovasküler hemodinamiklerin ve aortik sertlik özelliklerinin karşılaştırılmasında hiçbir parametrede istatistiksel fark izlenmemiştir. Çalışmaya alınan kan bağışı gönüllülerinin kan bağışı sonrasında sistolik ve ortalama kan basınçları ve nabız basıncı düşerken, diyastolik kan basıncı ve nabız değerleri değişmemiştir. Sistolik kan basıncında ortalama 4,5 mmHg düşme izlenmiştir. Periferik kan basınçlarına benzer olarak, merkezi sistolik ve merkezi nabız basınçları düşmüştür. Kardiyak output ve kardiyak indekste değişiklik izlenmemiştir. Arteryel sertlik parametrelerinden augmentasyon basıncı ve augmentasyon indeksinde istatistiksel olarak önemli olmayan bir azalma izlenirken kan bağışı sonrası nabız dalga hızı anlamlı olarak azalmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to show the early changes in cardiovascular hemodynamics and aortic stiffness parameters after blood donation. The study included 30 healthy volunteer blood donors who did not have any known disease and age ranged between 20 and 42 years (93% male) and 30 healthy control group with similar characteristics. 24 h Mobil-O-Graph Monitor PWA arteriograph device was used for the measurement of blood pressure and aortic stiffness which uses oscillometric method. Measurements were performed at baseline and repeated after 450 ml of blood donation in these study group and after 5 minutes of rest in the control group. There was no statistically significant change between basal and repeated measurements in hemodynamic parameters and aortic stiffness characteristics of the control group. The systolic and mean blood pressures and pulse pressure were decreased after blood donation in donors, however, diastolic blood pressure and heart rate didn't change. An average of 4.5 mmHg decrease in systolic blood pressure was observed. Similar to changes in peripheral blood pressure, central systolic and pulse pressures were also decreased. There was no change in cardiac output or cardiac index. While there was a non-significant decrease in augmentation pressure and augmentation index; the pulse wave velocity decreased significantly after blood donation.