Çocuk ve ergenlik dönemi tourette bozukluğunda eşlik eden psikiyatrik tanılar, aile özellikleri ve yaşam kalitesi
  1. Tez No: 447277
  2. Yazar: SEDA ERBİLGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE KILINÇASLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Tourette Bozukluğu (TB) çocukluk çağında ortaya çıkan motor ve vokal tiklerle karakterize nöropsikiyatrik bir bozukluktur. Bu çalışmada, TB tanısı alan çocuk ve ergenlerde sosyodemografik özelliklerin, tik ağırlığının, eşlik eden psikiyatrik tanıların, aile işlevselliğinin değerlendirilmesi ve bunların çocuğun yaşam kalitesi ile ilişkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: İstanbul Tıp Fakültesi, Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi polikliniklerinde takip edilen 7-18 yaş arası, bilişsel gelişim geriliği ve otizm spektrum bozukluğu tanılarını almayan 65 gönüllü çalışmaya alınmıştır. Yale Genel Tik Ağırlığını Derecelendirme Ölçeği, Okul Çağı Çocukları İçin Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi – Şimdi ve Yaşam Boyu Versiyonu, Çocuklar için Yaşam Kalitesi Ölçeği ve Aile Değerlendirme Ölçeği-Genel İşlevler alt ölçeği uygulanmıştır. Bulgular: Olguların %93,8'inin en az bir psikiyatrik tanı aldığı ve yaşam boyu toplam psikiyatrik tanı ortalamasının 3,68±1,7 olduğu görülmüştür. En sık eşlik eden tanı %83,1 oranıyla dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu olarak saptanmıştır. Özgül fobi %49,6 ile ikinci, %32,3 ile obsesif kompülsif bozukluk üçüncü sırada bulunmaktaydı.
Özet (Çeviri)
Object: Tourette Disorder (TD) is a neuropsychiatric disorder with childhood onset, characterized by multiple motor and vocal tics. In this study, we aimed to investigate social-demographic characteristics, tic severity, comorbid conditions which had been evaluated by semi-structured interview, family functioning and their relation with quality of life in children and adolescents with TD. Methods: Sixty-five volunteers, aged between 7 and 18, who were being followed up in Istanbul Faculty of Medicine, Child and Adolescent Psychiatry Outpatient Clinic for TD were assessed. Children with intellectual disability and autistic spectrum disorder were excluded. Yale Global Tic Severity Scale, Kiddie-Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia – Present and Lifetime Version (KSADS-PL), Pediatric Quality of Life Inventory and Family Assesment Device- General Functioning subscale were administered to all participants. Results: Sixty-one (93,8%) of all participants met criteria for at least one co-occuring psychiatric diagnosis and the mean number of lifetime comorbid diagnoses was 3,68±1,7. Most common comorbid diagnosis was attention deficit/ hyperactivity disorder with the ratio of 83,1%. Specific phobia (49,6%) was the second most common, followed by obsessive compulsive disorder (32,3%) .