Sağlıklı pediatrik populasyonda (0-18 yaş aralığında) mediastinal ve hiler lenf ganglionlarının çok kesitli bilgisayarlı tomografi görüntüleri ile değerlendirilmesi
Evaluation of mediastinal and hilar lymph nodes by using multidetector computed tomography images in healthy pediatric population AGED 0-18 years
- Tez No: 447276
- Danışmanlar: PROF. DR. ENSAR YEKELER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Amaç: Artan tanısal incelemeler ve teknolojik gelişmeler sayesinde görülebilen mediastinal ve hiler lenf nodları ile daha sık karşılaşılmaktadır. Mediastinal ve hilar lenf nodları ile ilgili pediatrik toraks BT hakkında yayınlanmş yeterli çalışma bulunmadığından, lenf nodu dağılımını araştırma ve yaş grupları arasında kısa ve uzun çap ölçümlerini karşılaştırma gereği duyduk. Hastalar ve Yöntemler: 90 erkek, 60 kadın olmak üzere sırası ile 150 hastaya ait toraks BT tetkikleri çalışma kapsamına alındı. Travmatik yaralanma sonrası acil polikliniğe başvuran hastalar 0-24, 25-60, 61-120, 121-180 ve 181-216 aylara göre beş gruba ayrıldı. Kontrast madde ve 1 mm kolimasyon kullanılarak çok kesitli BT cihazları ile toraks BT görüntülemesi gerçekleştirildi. Lenf nodlarının uzun ve kısa aksları, yaşlara göre hasta grupları, lenf nodlarının dağılımı (Amerikan Toraks Cemiyeti lenf nodu haritasına göre) ortaya kondu. Tüm incelemeler PACS sistemi üzerinde incelendi ve istatistiksel analiz SPSS 22 kullanılarak gerçekleştirildi. Değişkenlerin dağılımı Kolmogorov Simirnov testi ile test edildi, korelasyon analizinde Spearman korelasyon analizi kullanıldı. Bulgular: Ortalama yaşlar grup 1, 2, 3, 4, 5 için sırasıyla 11.53±10.1, 39.4±11.1, 84±15.9, 154.9±17.6, 190±9.3 ay idi. Görünebilir lenf nodlarının en sık saptandığı bölgeler subkarinal (%64), sağ alt paratrakeal (%57), sağ trakeobronşial (%56), sağ üst paratrakeal (%49) ve sol trakeobronşial (%39) bölgelerdi. Maksimum kısa ve uzun çaplar grup 1, 2, 3, 4 ve 5 için sırasıyla 4, 6, 6, 8, 8mm ve 9, 12, 11, 13, 16mm idi.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE. Visible mediastinal and hilar lymph nodes are more common than the past due to increasing diagnostic examinations and technological developments. As there is not enough study have been published about pediatric chest CT concerning mediastinal and hilar lymph nodes, we need to investigate the lymph node distribution and to compare the measurements of the long and short axis among the age groups. PATIENTS AND METHODS. Chest CT scans to the 150 consecutive patients (90 men and 60 women) were performed. The patients who referred to the emergency department after travmatic injury, divided into five groups according to age 0-24 months, 25-60 months, 61-120 months, 121-180 months and 181-216 months. All patients underwent chest CT imaging using 1mm collimation on MDCT scanners with intravenous contrast material. We documented the lymph node size in short and long axis, groups due to age of the patients, distribution of the lymph nodes (according to American Thorax Society lymph node map). All studies were reviewed on a PACS workstation and statictical analysis was performed using SPSS 22. Distribution of the variables was tested by using Kolmogorov Simirnov test and Spearman correlation analysis was used in correlation analysis. RESULTS. The mean ages were 11.53±10.1, 39.4±11.1, 84±15.9, 154.9±17.6, 190±9.3 months in group 1, 2, 3, 4, 5. The most frequent regions with visible lymph nodes were subcarinal (64%), right lower paratracheal (57%), right tracheobroncheal (56%), right upper paratracheal (49%) and left tracheobroncheal (%39) regions. The maximum values of short and long axis were 4, 6, 6, 8, 8mm and 9, 12, 11, 13, 16mm for group 1, 2, 3, 4, 5 respectively.