Duodenum ülseri tedavisi ve nüksünü önlemede bir dopamin agonisti olan amantadinin yeri
- Tez No: 44728
- Danışmanlar: PROF.DR. İSMAİL DİNÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
27 ÖZET Araştırma Cerrahpaşa îç Hastalıkları Anabilim Dalı Gastroente roloji Bilim Dalına başvuran 79 duodenum ülserli olguda yapılmıştır. Endoskopik olarak saptanan 0.5 cm'den büyük duodenum ülseri olan, 20-75 yaşları arasındaki olguların 12'sine Amantadin, 19 olguya famotidin, 33 olguya ranitidin, 15 olguya ya omeprazol, tedavi olarak uygulanmıştır. 1 aylık tedavi süresi sonunda olgular tekrar endoskopik olarak değerlendiril diklerinde amantadine ile tedaviye alınan % 83.6 olgu famotidin ile % 94.7, ranitidine ile % 81.8, omeprazol ile % 80 olguda iyileşme saptan mıştır. Bu tedavi oranları arasında istatistiksel olarak fark yoktur. Tedavi edilmiş olgular 6 ay boyunca nüks açısından izlenmişlerdir. 6 ayın sonunda değerlendirmede amantadine grubunda hiç nüks görülmemiştir. Famotidin grubunda % 38.9 ranitidin grubunda % 33.4 omeprazol grubunda % 43.4 nüks görüldü. Amantadine ile elde edilen sonuçlar diğer gruplarla kıyaslan dığında amantadinin anlamlı şekilde duodenum ülserinde nüksü önlediği gösterilmiştir. Bir dopamin agonisti olan amantadin duodenum ülserini tedavi etmede diğer H2 blokerler kadar başarılıdır. Nüksü önlemede ise daha etkili olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
28 SUMMARY This study was performed in 79 patients with duodenal ulcer attending the Gastroentorolgy clinic of the Cerrahpaşa Medical Faculty. Patients between 20-75 ages and with a duodenal ulceration of more than 0.5 cm in diameter confirmed with endoscopy were included in the study. The therapy protocol was as follows: 12 patients received Amantadine, 33 patients Ranitidine 19 patients Famotidine and 15 patients Omeprazol The endoscopical reassement 1 month later revealed that the remission rate was 10/12 (83.6) in Amantadine group, 18/19 (94.7 %) in Famotidine group, 27/33 (81.8 %) in Ranitidine group and 12/15 (80 %) in Omeprazol group. There was no statistically difference between the treatment groups. These treated groups were followed up for 6 months for recurrency. At the end of 6 months no relaps was seen in the amantadine group. On the other hand relaps rate in Famotidine group 7/18 (38.9 %), in Ranitidine group 9/27 (33.4 %) and in the Omeprazol group 4/12 (43.4). There was a statistically difference regarding this recurrancy between Amantadine and the other drugs. ît is concluded that Amantadine which is a dopamin agonist can be used in the treatment and prevention of recurrency of duodenal ulcer.