Peptik ülser perforasyonlarında mortalite, morbidite ve hastanede kalış süresini etkileyen risk faktörleri
  1. Tez No: 102859
  2. Yazar: MEHMET REŞİT SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. OSMAN GÜLER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Perforasyon ülserin en önemli komplikasyonlanndan biridir. Tanının hızla ve doğru konulması, mortalitenin hala yüksek olduğu bu patolojide etkin tedaviye ve mortalitenin düşmesine neden olur. Perforasyona uğramış peptik ülserli tüm hastaların acil cerrahi tedaviye maruz kalacağı düşünülürse basit kapama mı, yoksa defınitif tedavi mi sorusunun yanıtı henüz kesin olarak verilmemiştir. Peptik ülser perforasyonunda tedavinin seçiminde iki önemli konu vardır; birincisi mortaliteyi azaltmak, ikincisi uzun dönem ülser nüksünü önlemektir. Tedavinin başarısı erken tanıya ve açıklığın çabuk kapatılmasına bağlıdır. Bunun dışında mortaliteyi etkileyen faktörlerin başında hastanın yaşlı, ek hastalıklı ve preoperatif dönemde şokta olması gelir. Bu çalışmada mide, duodenum ve marjinal ülser perforasyonlu hastalarda morbidite, mortalite ve hastanede kalış süresini etkileyen risk faktörleri araştırılmıştır. Eylül 1997-Eylül 2000 tarihleri arasında Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Gerrahi Anabilim Dalı'nda, mide, duodenum ve marjinal ülser perforasyonu tanısı ile 32 hasta ameliyat edildi. Hastalar yaş, cins, preoperatif tanı yöntemleri, ameliyat öncesi eşlik eden ek hastalıklar, perforasyon anından ameliyat anma kadar geçen süre, perforasyon öncesinde ülser hikayesi, NSAID, sigara ve alkol kullanım hikayesi, perfore olan ülser lokalizasyonu ve çapı, ülserin akut yada kronikliği, uygulanan ameliyat tekniği, perfore ülserde malignite oranları, hastanede kalış süresine etki eden faktörler, morbidite ve mortalite oranları ve bu oranlara etki eden faktörler, postoperatif uzun dönemde ülser septomlarının nüksüne etki eden faktörler açısından değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Perforation is one of the most significant complication of ulcers. A quick and accurate diagnosis would yield to an effective treatment, and a decrease in the mortality of this pathology which is still high. No precise answer has yet been given to the question whether a simple closure or a definitive treatment should be contucted. This is due the fact that the patients who have undergone perforation and who have peptic ulcers will have a prompt surgical treatment. There are two points to be taken into consideration while chosing any options of treatment for peptic ulcers perforation: mortality decrease and prevention of chronic recurences of ulcers. A successful breakthrough in the treatment depends upon an early diagnosis and a closure of the hole as soon as possible. Among the crucial factors which effect the mortality are the state of shock in preoperative period and that when the patient is old and have got additional ailments. İn this study, risk factors which effect the staying periods of the patients in the hospital, the morbidity and the mortality of the patients with gastric, duodenum and marginal ulcer perforations have been analysed. Between the periods in September 1997 and September 2000, 32 patients who were diagnosed tohave gastric, duodenum and gastrojejunostomy ulcers underwent operation in the department of Mainscience Branch of General Surgery in the faculty of medicine in 100. Yıl University. These patients were reviewed in terms of age, gender, methods for preoperative diagnosis, preoperatively accompanying diseases, the period spent from perforation up till operation,anemnesis of ulcer before the perforation, NSAİD, any background of cigarette and alcohol use, the localization and size of peforated ulcer, the acute or chronic state of the ulcer, the technique of the operation appiied, the rate of malignity in the perforatedulcer, the factors that effect period of staying in the hospital, morbiditiy and mortality rates and the factors which have a crucial role in determing those rates as well as the recurences which are symptomatic of ulcers in the post operative long terms.