Subaraknoid kanama geçiren hastalarda uzun dönemde nörokognitif fonksiyonların araştırılması: Prospektif gözlemsel çalışma
Correlation of gray-white matter ratio with long-term cognitive functions and quality of life in patients with aneurysmal subarachnoid hemorrhage: A prospective observational study
- Tez No: 447291
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÖZKAN AKINCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: SAK geçirmiş hastaların uzun dönemdeki nörokognitif fonksiyonlarını değerlendirmek Yöntem: Prospektif ve gözlemsel çalışma Merkez: Tek merkez, üniversite hastanesi Hastalar: NYBÜ'de 2 hafta veya daha uzun sure yatmış SAK geçirmiş tüm hastalar Veriler: Çalışmaya dahil edilen bütün hastaların denografik verileri, nörolojik tabloları, komorbiditeleri, NYBÜ'e kabul zamanı ile kanama zamanı arasında geçen süre, tedavi yöntemleri, ve NYBÜ'deki izlemleri kaydedildi. 10- 14 ay sonra tüm SAK geçiren hastalar ilk başta MoCA ve SF-36 testlerine testlerine tabii tutuldu, arkasından tüm bu hastalara beyin MR'ı çekildi ve volümetrik beyin analiz ölçümü gerçeklestirildi. Tüm bunlardan sonra, nörofizyolojik testlerin ve volumetrik beyin analizlerinin sonucu ile hastaların şu anki nöropsikolojik durumları arasındaki ilişki ortaya konmaya çalışıldı. Bulgular: 176 adet hasta tarandı fakat 82 tane hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların % 59.8'de kognitif disfonksiyon, % 25.6'da yaşam kalitesinde düşüklük saptandı.
Özet (Çeviri)
Patients: All aSAH patients that admitted to NICU in two and half years Interventions: All patients' demographics, neurological status, comorbidities, time between bleeding and NICU admission, treatment method and NICU follow-up data were recorded. After 10-14 months later aSAH, all patients were administered MoCA and SF-36 tests, underwent brain MRI and volumetric brain analyze was performed. After that, we examined risk factor for neuropsychological status and investigated the correlation between neuropsychological tests' result and volumetric brain analyze data. Measurements and Main Results: A total 176 patients were screened, and 82 patients completed the study. Cognitive dysfunction and low quality of life rate were 59.8% and 25.6% respectively.