Bir ruh sağlığı hastanesinde uzamış yatışların sosyodemografik ve klinik özellikler ile ilişkisi
Sociodemographic and clinichal features associated with prolonged stay in A mental health hospital
  1. Tez No: 447336
  2. Yazar: UTKU UZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLİZ ÖZGEN, DR. ÜRÜN ÖZER ÇERİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
AMAÇ: Uzamış yatış süresi olarak kabul edilen 28 gün üzerindeki psikiyatrik yatışların; alt sosyoekonomik düzeyde bulunmak gibi bir takım sosyodemografik özellikler, ek bedensel hastalığa sahip olmak gibi klinik, hastanın kabul ve taburculuk şeklini belirleyen sosyal değişkenlere bağlı olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmada, uzun süren yatışların bağlı olabileceği çeşitli etkenlerin varlığının araştırılması amaçlanmaktadır. YÖNTEM: Çalışmamıza, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Akut Psikoz Servislerinde 01.01.2013-31.06.2013 tarihleri arasında yatarak tedavi gören hastalar alınmıştır. Bu tarihler arasında, 28 gün üzerinde yatarak tedavi gören 316 hasta (uzamış yatış grubu) çalışma grubu olarak,01.01.2013-31.01.2013 tarihleri arasında 28 gün ve altı yatış süresine sahip olan 577 hasta (normal süreli yatış grubu) kontrol grubu olarak tanımlanmıştır. Bu iki grup; sosyodemografik, hastalık, klinik özellikler; yatış ve taburculuk değişkenleri açısından karşılaştırılmıştır. Çalışmanın amaçları göz önünde bulundurularak araştırmacılar tarafından geriye dönük dosya taraması şeklinde doldurulmak üzere veri formu düzenlenmiştir. Bilgi işlem kayıtları kullanılarak hastaların epikriz formları ve hasta dosyaları geriye dönük olarak incelenmiş edinilen bilgiler doğrultusunda, hazırlanan veri formu doldurulmuştur. BULGULAR: Uzamış yatış grubunun çoğunluğunu Psikotik Bozukluklar (% 65,2) ve Bipolar Bozukluklar ( % 25,3) tanıları oluşturmaktadır. Hastaların % 83,2'sinin daha önceden yatış öyküsü mevcuttur. Hastaların %32,3'ünün özkıyım, %16,5'inin adli öyküsü mevcuttur. Kronik bir dahili hastalığın varlığı ise %45,9 düzeyindedir. Uzamış yatışlarda hastaların %92,1'i istemsiz şekilde yatırılmıştır. Bu grubun %57,9'u ambulans, %21,5'i polis eşliğinde hastaneye getirilerek yatışları yapılmıştır. Hastaların %10,1'i yakınları olmadığı için hastane personeli eşliğinde taburcu edilmiştir. SONUÇ: Klinik özellikler ve hastalığa bağlı değişkenler; sosyodemografik ve sosyal değişkenlere oranla yatış süresini daha belirgin düzeyde etkilemektedir. Kontrol altına alınmamış dahili hastalıkların varlığı nedeniyle artan konsültasyon hizmetleri uzamış yatış için risk faktörüdür. Sosyal desteğin iyi olduğu, mesleki işlevselliğin korunduğu durumlarda uzamış yatış daha az görülmektedir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Our study suggested the hypothesis that there is a relationship between prolonged stays, described as hospitalization over 28 days, and several factors, demographics, clinical properties i.e having physical diseases, and social variables that affect admission and discharge types. Additionally, this study looked into several other factors which could also impact prolonged stays METHOD: The study conducted on two patient groups hospitalized during 1.1.2013-31.6.2013 in Acute Psychosis clinics of Bakirkoy Ruh ve Sinir Hastaliklari Hastanesi. First group included patients with long term stay exceeding 28 days, and second being discharged in less than 28 days. A comparison of socio-demographic, clinical and medical conditions, stay and discharge variables was made between these two groups. The study employed retrospective file scan to collect data, a socio-demographic and clinical data form was developed RESULTS: Comparisons indicated majority (65.2%) of patients with long term hospitalization had psychotic and bipolar disorder seen on 25.3% of patients. 83.2% of patients had been previously hospitalized. Also 32.3% of patients had committed suicide, and 16.5% had criminal history. 45.9% were noted to have chronic diseases. As for admission types, 92.1% of long-term stay patients' admissions were found to be involuntary, 57.9% were noted to be hospitalized thru ambulance and 21.5% with police escort. 10.1% of patients were discharged with the help of medical staff due to absence of any family member. CONCLUSION: Clinical and mental disorder related factors were found to affect the duration of stay more than the socio-demographic and social variables. The need for increased referral on untreated medical conditions poses a risk for long-term hospitalization. Patient groups with better social support and occupational functionality have fewer rates of long-term hospitalization.