Ruh sağlığı ve hastalıkları hastanelerinde çalışan personelin psiko-sosyal sorunlarının keşifsel analizi
Heuristic analysis of psychosocial challenges of the staff working at mental health hospitals
- Tez No: 469867
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Ruh sağlığı ve hastalıkları hastaneleri daha çok hasta profili sebebiyle hem diğer dal hastanelerinden hem de genel hastanelerden ayrılmaktadır. Bu çalışmada, ruh sağlığı ve hastalıkları hastanelerinde çalışanların hasta profilinden kaynaklanan psikososyal sorunlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada nitel araştırma deseni kullanılmış ve görüşme tekniği kullanılarak yarı yapılandırılmış görüşme formlarıyla veriler toplanmıştır. Görüşmeler, 2015 yılının Mart-Ağustos ayları arasında, İstanbul ilindeki bir ruh sağlığı ve hastalıkları hastanesinde çalışan, farklı meslek gruplarından oluşan 18 kişiyle gerçekleştirilmiştir. Kaydedilen görüşmeler yazıya dökülerek tematik analizle sistematize edilmiş ve yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda ruh sağlığı ve hastalıkları hastanesinde çalışanların genel problemlerinin hasta kaynaklı problemler ile yönetsel ve kurumsal problemler olduğu, bu hastanelerde çalışıyor olmanın avantajları ve dezavantajlarının bulunduğu, psikolojik olarak çalışanlar üzerinde olumlu etkiler ve olumsuz etkilerinin olduğu, sosyal etkilerin ise aile ve aile dışı olarak sınıflandırıldığı, son olarak ruh sağlığı ve hastalıkları hastanelerinde çalışan personelin psikososyal sorunlarının birtakım düzenlemeler ile önlenebileceği belirlenmiş, ayrıca çalışanlar ruh sağlığı politikalarının mevcut durum değerlendirmesini yapmış ve beklentilerini ortaya koymuşlardır.
Özet (Çeviri)
Mental health hospitals differ from other general hospitals or branch hospitals in terms of their patient profiles. This study has the objective of investigating the psychosocial challenges of staff working at mental health hospitals stemming from patient profile. Qualitative research pattern was used in the study and the data were collected via half-structured interview forms and interviews. The interviews were conducted at a mental health hospital in İstanbul district of Turkey with 18 staff from different occupational clusters from March to August, 2015. The interviews recorded were put down on paper and systematized via thematic analysis. The outcomes were then interpreted. The study reveals that main challenges of the staff working at mental health hospitals stem from the patients; they have to struggle with administrative and corporate challenges; there are various advantages or disadvantages of working at such hospitals and these have several psychologically positive or negative impacts on staff; the social impacts are classified as family and non-family ones and a set of precautions is needed to settle the psychosocial challenges of those working at mental health hospitals. The study also evaluated the current status of mental health policies and put forward the expectations.