Septoplasti ameliyatlarında nöromüsküler bloğun geri döndürülmesi için kullanılan neostigmin ve sugammadeksin bis değerleri, postoperatif bulantı-kusma ve derlenme üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of effects of Neostigmin and Sugammadex, used for reversing of neuromuscular block, on BIS values, postoperative recovery and nausea-vomitting in septoplasty surgeries
  1. Tez No: 447340
  2. Yazar: ENGİN KESGİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAMİT YOLDAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Çalışmamızda septoplasti operasyonu olan hastalarda nöromüsküler blokajın geri döndürülmesi için kullanılan neostigmin ve sugammadeksin Bispektral İndeks (BİS) değerleri, postoperatif bulantı-kusma (POBK) ve derlenme üzerine etkilerini araştırmayı amaçladık. Etik kurul ve hastaların yazılı onayı alındıktan sonra septoplasti operasyonu olacak, 18-65 yaş aralığındaki, ASA I-II riskindeki 61 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar Grup N ( Neostigmin Grubu) ve Grup S ( Sugammadeks Grubu ) olmak üzere rastgele 2 gruba ayrıldı. Grup N'de bulunan hastalara uyanma döneminde TOF %70 olduğunda 50 mcg/kg neostigmin ve 20 mcg/kg atropin verildi. Grup S'de bulunan hastalara uyanma döneminde TOF %70 olduğunda 2mg/kg sugammadeks verildi. İlaçların BİS değerleri üzerine etkilerini karşılaştırmak amacıyla hastaların geri dönüştürücü ajan öncesi BİS değeri, geri dönüştürücü ajan sonrası 1., 2., 3., 4., 5. dk BİS değerleri ile BİS değerinin 80 olma süresi ve TOF %90 olduğu andaki BİS değerleri kayıt edildi. Hastalar postoperatif dönemde ilk 1 saat içinde 5 dakika aralıklarla ve sonrasında ilk 24 saatlik sürede POBK yönünden değerlendirildi. Hastalar postanestezik bakım ünitesine (PABÜ) alındığında derlenme süreleri Modifiye Aldrete Skoru (MAS) kullanılarak değerlendirildi. Demografik özellikleri ve anestezi verileri açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmadı (p>0,05). POBK Grup S'de Grup N'ye göre postoperatif 1.
Özet (Çeviri)
At this study, weaimed to compare effects of neostigmin and sugammadex which us efor reversing neuromuscular blockade on BIS values, postoperative nausea and vomiting (PONV), and recovery in patients who are undergoing septoplasty surgery. Following approval from the local ethics committee and writtenin formed consent for study participation was obtained, 61 patients, aged between 18-65 years, ASA status of I-II and undergoing septoplasty surgery, were included in the study. Patients were randomly divided into 2 groups as Group N (Neostigmin Group) and Group S (Sugammadex Group). 50 mcg/kg neostigmin and 20 mcg/kg atropin were given patients in Group N and 2 mg/kg sugammadex were given patients in Group S at the time of recovery when TOF was %70. To compare these medicines's effect on BIS values were recorded before reverse and after 1., 2., 3., 4., 5. min. reverse. The term of BIS value needed to get 80 and BIS values when TOF was 90 were also recorded. Patients were asked a 5-minute during postoperative 1. hour to compare medicines's effect on PONV. Patients were sent to service were also asked at the postoperative 1., 2., 3., 6., 12., 18., and 24. hours about PONV. The term of Modified Aldrete Scoring System needed to get 10 was used for compare medicines's effect on recovery. There was no statistically significiant difference in demographic and anesthesia data between groups. PONV was statistically significiant lower at the postoperative 1. hour in Group S compared with Group N.