Alt gastrointestinal sistem poliplerinin lokalizasyon ve histopatolojik tiplerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 447339
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMÜR TABAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Kolorektal polipler mukoza veya submukozadan köken alıp barsak lümenine uzanan doku kütlesidir. Oluştuğu mukozaya bir uzantı ile bağlı olabilir (saplı polip) ya da mukozanın üzerine oturabilir (sesil, sapsız polip). Bazı poliplerin kanserleşme riski olduğundan tespit edilen polip kolonoskopiyle çıkarılarak histopatolojik incelemesi yapılmalıdır. Adenomlar tüm kolon poliplerinin 2/3'ünü oluştururlar ve malignite riski taşırlar. Adenomun çapı, villöz komponenti ve displazi derecesi arttıkça kanser gelişim riski artmaktadır. Kolorektal kanser tüm dünyada 3. sıklıkta görülen kanser olup her yıl bir milyon yeni olgu ve 500 bin ölüm bildirilmektedir. Kolorektal kanser (KRK), hem kadın hem erkeklerde eşit sıklıkta izlenmektedir. Kolorektal kanser gelişimi çevresel ve genetik faktörlerden etkilenmektedir. Yapılan çalışmalarda yağ ve kaloriden zengin, posadan fakir diyetle beslenen toplumlarda kolorektal kanser oranlarının yüksek olduğu gösterilmiştir. Biz yaptığımız çalışmamızda Eylül 2013 ile Aralık 2015 tarihleri arasında İstanbul Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi, İç Hastalıkları Kliniği Endoskopi Ünitesinde çeşitli nedenlerle alt gastrointestinal endoskopisi yapılan hastaları kolon polipi bulunmasına göre genel istatistiksel olarak analiz ettik. Hastalar polip görülme oranı, erkek-kadın oranı, yaş ortalaması, polip yerleşim yeri ve polip cinsine göre analiz edildi. 2267 hastaya çeşitli nedenlerle alt gastrointestinal sistem endoskopisi yapılmış olup, bunların 302'sinde kolon polipi saptanmıştır. Kolonoskopi yapılan vakalarda polip görülme oranı 2267'de 302 (%13.3) saptandı. Olguların 187 (%61.9)'u erkek, 115 (%38.1)'i kadındır. Polip görülen olguların yaş ortalaması 58.3±13.4 olarak bulunmuştur. 239 hastada tek polip, 60 hastada iki veya daha fazla 51'inde multipl polipozis saptanmıştır. Çalışmamızda 173 (%57.3) olguda rektosigmoid, 67 (%22.7) olguda inen kolonda, 47 (%15.6) olguda transvers kolonda, 35 (%11.6) olguda çıkan kolonda, 13 (%4.3) olguda çekumda olmak üzere polip görüldü. Patolojik tanılarına göre 168 (%55.6)'sı adenom, 120 (%39.7)'si tubuler adenom 41 (%13.6)'sı tubulovillöz adenom, 7 (%2.3)'ü villöz adenom, 30 (%7)'si inflamatuar polip, 10 (%3.3)'ü mukozal, 3 (%1)'i serrated (tırtıklı), 2 (%0.7)'si lipomdur. Olguların 52 (%17.2)'si adenokarsinom, 71 (%23.5)'i hiperplastik polip olarak belirlendi. Olguların 152'si displazi yönünden incelendi. 44 (%14.6)'sı hafif, 47 (%15.6)'sı ağır derecede displazik olarak saptandı. Bizim çalışmamıza göre adenomların yaklaşık %40'ı tubuler %15'i tubulovillöz %5'i villöz, literatürle uyumlu olarak bulundu. Bu adenomların bir kısmı içerisindeki villöz yapı ve displaziye bağlı olarak kanserleşme riski taşırlar. Sonuç olarak endoskopik olarak riski saptamak olanaksız olduğundan endoskopi sırasında saptanan bütün polipler çıkartılmalı veya koagüle edilmeli ve takip edilmelidir. Anahtar Kelimeler : Kolon polipi, Adenom, Kolonoskopi, Kolorektal Kanser, Analiz
Özet (Çeviri)
Colorectal polyps are tissue masses which originate from the mucosa or submucosa and extend to the intestinal lumen. They can be attached to the mucosa of origin with an extension (stalked polyp) or reside on top of it (sessile polyp). Since some polyps pose the risk of canceration, the detected polyp is removed with colonoscopy and analyzed histopathologically. Adenomas make up the two thirds of all colon polyps and carry the risk of malignancy. The risk of developing cancer increases as the size of the adenoma, its villous component and grade of dysplasia increases. Colorectal cancer is the third most commonly seen cancer worldwide. Also, one million new cases and five-hundred thousand deaths are reported every year. Colorectal cancer is seen equally frequent in males and females. The development of colorectal cancer is affected from environmental and genetic factors. In the studies conducted, it is shown that the communities with rich fat and calorie, and poor fiber diets have higher colorectal cancer rates. In our study, we statistically analyzed patients with lower gastrointestinal endoscopy (for various reasons) according to the presence of colon polyp in Istanbul Kanuni Sultan Suleyman Training and Research Hospital, Clinic of Internal Medicine, Endoscopy Unit between September 2013 and December 2015. Patients were analyzed according to the polyp incidence, male-female ratio, average age, polyp location and polyp type. Lower gastrointestinal system endoscopy was performed on 2267 patients for various reasons and colon polyp was detected in 302 cases. The polyp incidence in cases where colonoscopy was performed is found to be 302 in 2267 (%13.3). Polyp incidence for the cases with colonoscopy was 13.3%. 187 cases were male (61.9%) and 115 of them were female (38.1%). The average age for the cases with polyps is found to be 58.3±13.4. A single polyp was found in 239 patients while two or more polyps were detected in 60 patients. Also, multiple polyposis was found in 51 patients. The locations of the polyps are as follows: in 173 cases (57.3%) rectosigmoid, 67 cases (22.7%) desceding colon, 47 cases (15.6%) transverse colon, 35 cases (11.6%) ascending colon, 13 cases (4.3%) cecum. According to the pathological diagnosis 168 of them (55.6%) were adenomas, 120 of them (39.7%) of them were tubular adenomas, 41 of them (13.6%) were tubulovillous adenomas, 7 of them (2.3%) were villous adenomas, 30 of them (%7) were inflammatory polyps, 10 of them (3.3%) were mucosal, 3 of them were (1%) serrated, 2 of them were (0.7%) lipomas. 52 cases were (17.2%) defined as adenocarcinoma while 71 cases were (23.5%) hyperplastic polyp. 152 cases were analyzed for dysplasia. 44 of them (14.6%) were detected to be mildly dysplastic while 47 (15.6%) cases had severe dysplasia. According to our study it was found that of all adenomas 40% were tubular, 15% were tubulovillous, and 5% were villous which was in accordance with the literature. Some of these adenomas carry the risk of developing cancer depending on their villous structure and dysplasia. As a result, since it is impossible to determine the risk endoscopically, all of the polyps detected during endoscopy must be removed or coagulated and kept under surveillance. Key Words : Colon Polyps, Adenoma, Colonoscopy, Colorectal Cancer, Analysis