Zonguldak'ta özel bir kömür madeni işletmesinde farklı görevlerde çalışan işçilerin bel ağrısı, fiziksel uygunluk, postür, denge, yürüme ve yaşam kalitelerinin karşılaştırılması
Low back pain, physical fitness, posture, balance, gait and quality of life comparison of miners working at different positions in A private coal mine in Zonguldak
- Tez No: 447352
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM ÇİNAR ÖZDEMİR, DOÇ. DR. ZUHAL KUNDURACILAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı farklı görevlerde çalışan kömür madeni işçilerinin bel ağrısı, fiziksel uygunluk, postür, denge, yürüme ve yaşam kalitelerini karşılaştırmak ve işçilerdeki postüral sapmaların, fiziksel uygunluk parametrelerinin ve bel ağrısı problemlerinin yürüme ve denge üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Çalışmaya yaş ortalaması 31,66±5,15 yıl olan 64 yer altında çalışan kömür madeni işçisi katıldı. İşçiler, kazmacı ustaları (n=15), kazmacı yedekleri (n=24) ve nakliyat işçileri (n=25) olmak üzere üç grup halinde incelendi. Bireylerin bel ağrısı özürleri Oswesrty Özürlülük İndeksi; fiziksel uygunlukları otur ve uzan testi, lumbal ekstansör enduransını ITO testi, otur ve kalk testi, sırt kaşıma testi, kavrama kuvvetleri; postürleri New York Postür Değerlendirmesi; dengeleri fonksiyonel uzanma testi, lateral uzanma testleri ve Biodex denge ölçüm cihazı; yürümeleri Zebris FDM pedobarografik yürüme analizi cihazı; yaşam kaliteleri Nottingham Sağlık Profili; fiziksel aktiviteleri uluslararası fiziksel aktivite anketi (IPAQ) kısa formu ile bir fizyoterapist tarafından değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This study aimed to compare low back pain, physical fitness, balance, gait and quality of life of miners working at different positions and to investigate the effects of coal miners' postural defects, physical fitness parameters and low back pain on gait and balance. 64 coal miners working in underground with average age of 31,66±5,15 were included in the study. Miners were divided into three groups as master diggers (n=15), reserve diggers (n=24) and transport workers (n=25). Individuals' low back pain disability was evaluated with Oswestry Disability Index; physical fitness with sit and reach test, ITO test evaluating lumbal extensor endurance, sit to stand test, back scratch test, hand grip strengths; postures with New York Posture Assessment Test, balance with functional reach test, lateral reach test and Biodex balance evaluation device; gait with Zebris FDM pedobarographic gait analysis device; quality of life with Nottingham Health Profile; physical activity with International Physical Activity Questionnaire (IPAQ) short form by a physiotherapist.