Mücadele sporcularında kısa süreli vücut ağırlığı kaybının dayanıklılık performansına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of short-term body weight loss on endurance performance in combat sports athletes
  1. Tez No: 447359
  2. Yazar: HAKAN YARAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİD KARLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmanın amacı mücadele sporcularında kısa süreli vücut ağırlığı kaybının dayanıklılık performansına etkisini incelemektir. Bu çalışmaya daha önce müsabakalar için kilo kaybetmiş deneyimli 12 erkek mücadele sporcusu katılmıştır. Sporcular rastgele çapraz deney desenine göre bir hafta arayla deney uygulaması olarak vücut ağırlığı kaybı periyoduna ve kontrol uygulaması olarak diyetsiz bir periyoda dahil olmuşlardır. Ölçümler kilo kaybı öncesi (KKÖ), kilo kaybı esnası (KKE), kilo kaybı sonrası (KKS) ve 18 saat sonra toparlanma sonrasında (TS) alınmıştır. Sporcuların 48 saat içerisinde vücut ağırlıklarının % 5'ini kaybetmeleri sağlanmıştır. Bu periyotta antropometrik özellikler ve vücut kompozisyonu, besin ve sıvı tüketimi, dayanıklılık performansı, serum ve idrar biyokimya numuneleri ve dayanıklılığı etkileyen hormonlar incelenmiştir. Verilerin analizi için tekrarlı ölçümlerde iki yönlü varyans analiz testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of short-term body weight loss on endurance performance in combat sports athletes. Twelve experinced male combat sports previously lost weight for competitions were participated as volunteer in this study. Athletes are involved in a period with weight loss as experimental application and a period without weight loss as control application in a randomized crossover design with one week interval. Measurements were done before weight loss (BWL), during weight loss (DWL), after weight loss (AWL) and 18 hour after recovery period (ARP). Athletes were ensured to lose 5% of their body weight within 48 hours. In this period anthropometric characteristics and body composition, nutrition and fluid consumption, endurance performance, serum and urine biochemical samples and the hormones related to endurance performance were examined. Two way ANOVA with repeated measures were used for statistical analysis.