Hasta bazlı kalça anketi ve hasta bazlı diz anketi'nin Türkçe'ye uyarlanması, geçerlik ve güvenirliği
Patient administered questionnaire-hip and patient administered questionnaire-KNEE Turkish version, validity and reliability
- Tez No: 447360
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TAMER ÇANKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı, kalça ve diz problemlerinde sıklıkla görülen fiziksel ve psikolojik semptomları değerlendirmeyi sağlayan Hasta Bazlı Kalça Anketi (HBKA) ve Hasta Bazlı Diz Anketi (HBDA)'ni Türkçe'ye uyarlamak, geçerlik ve güvenirliğini araştırmaktır. Çalışmaya HBKA için koksartroz tanılı 65 olgu, HBDA için gonartroz tanılı 103 olgu dahil edildi. Anketlerin Türkçe'ye uyarlanması için çeviri ve adaptasyon süreci izlendi. Sosyo-demografik bilgileri alındıktan sonra olgulara HBKA veya HBDA uygulandı. Geçerlik için Western Ontario and McMaster Universities Osteoarthritis Index (WOMAC) kullanıldı. Osteoartrit seviyesini belirlemek için Kellgren-Lawrence sınıflaması kullanıldı. HBKA ve HBDA'nın test re-test güvenirliğini araştırmak için olgulara 2-4 gün arayla ölçek tekrar uygulandı. İstatistiksel anlamlılık düzeyi olarak p≤0.05 alındı. Hesaplamalarda PASW (SPSS, ver. 18) programı kullanıldı. HBKA ve HBDA'nın test re-test güvenirliği Intraclass r ile analiz edildi. HBKA uyum katsayısı 0.963 (p0.05). HBKA ve HBDA ile hem WOMAC toplam skoru arasında, hem de diğer tüm alt boyutlar arasında anlamlı ilişkiler tespit edildi ve kriter geçerliğe sahip olduğu saptandı (p≤0.05). Bu çalışmada HBKA ve HBDA'nın geçerli ve güvenilir bir ölçek olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
This study aims to adapt the Patient-Administered Questionnaire- Hip (PAQ-Hip) and Patient-Administered Questionnaire- Knee (PAQ-Knee) developed to evaluate physical and psychological symptoms frequently seen in patients with hip or knee problems, and to test their validity and reliability. 65 coxarthrosis patients were included in the study for PAQ- Hip, and 103 gonarthrosis patients were evaluated for PAQ-Knee. The questionnaires were translated and adapted to Turkish. The socio-demographic information of patients was collected, and they were administered the PAQ-Hip and PAQ-Knee. Western Ontario and McMaster Universities Osteoarthritis Index (WOMAC) was used for validity. The severity of Osteoarthritis was assessed by Kellgren-Lawrence grading system. The questionnaires were administered to the patients at an interval of 2-4 days to evaluate PAQ-Hip and PAQ-Knee for test-retest reliability. p≤0.05 was accepted significant. PASW (SPSS, ver.18) package software was used for calculation. The questionnaires were analyzed for test-retest reliability using Intraclass r. Coefficient of concordance for PAQ-Hip and PAQ-Knee were found to be 0.963 (p0.05). PAQ-Hip and PAQ-Knee was found to be significantly correlated with WOMAC total score as well as all other sub-dimensions, and was found to have criterion-related validity (p≤0.05). The findings suggest that PAQ-Hip and PAQ-Knee are valid and reliable questionnaires.