Üriner inkontinans tipine göre pelvik taban kas kuvveti, inkontinans semptomları ve yaşam kalitesinin karşılaştırılması: Retrospektif çalışma
A comparison of pelvic floor muscle strength, incontinence symptoms and quality of life in regard to urinary incontinence TYPE: A retrospective study
- Tez No: 447358
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURİYE ÖZENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma, üriner inkontinanslı kadınlarda üriner inkontinans tipine göre pelvik taban kas kuvveti, inkontinans semptomları ve yaşam kalitesini karşılaştırmak amacıyla retrospektif olarak gerçekleştirildi. Yaş ortalaması 52.06±11.39 yıl olan, stres, urgency ve mikst üriner inkontinanslı 470 kadının sosyo-demografik özellikleri ve üriner semptomları kaydedildi. İdrar kaçırma miktarları 1 saatlik ped testi ile, pelvik taban kas kuvveti yüzeyel elektromyografi ile, yaşam kaliteleri“Üriner İnkontinanslı Kadınlarda Yaşam Kalitesi Anketi”ile ve inkontinansın yaşamına etkisi ve algılanan kuruluk hissi 10 cm'lik görsel analog skalası ile değerlendirildi. Sayısal özelliklerin her bir grupta normal dağılım gösterip göstermediği Kolmogorov Smirnov ve Shapiro Wilk testleri ile incelendi. Karşılaştırmalar için Kruskal- Wallis testi ve post hoc Dunn testi kullanıldı. İstatistik anlamlılık düzeyi p≤0.05 alındı ve hesaplamalarda PASW 18 v. programı kullanıldı. Stres üriner inkontinanslı kadınların yaş ortalamalarının diğer inkontinans tiplerine göre daha küçük olduğu bulundu (p=0.02).
Özet (Çeviri)
This study aimed to compare pelvic floor muscle strength, intontinence symptoms and quality of life in regard to urinary incontinence type retrospectively. Socio-demographic characteristics and urinary symptoms of 470 women, whose age average was 52.62±11.39 years and with stress, urgency and mixed urinary incontinence, were recorded. Urinary incontinence amounts were assessed by 1 hour-pad test, pelvic floor muscle strength was assessed by electromyography, their quality of life was assessed by Life Quality Questionnaire in Women with Urinary Incontinence and its effect on life and the perceived dryness sensation was assessed by 10cm-visual analog scale. Whether the numerical characteristics in each group show normal distribution was examined by Kolmogorov Smirnov and Shapiro Wilk tests. Kruskal-Wallis test and post hoc Dunn test were used for comparisons. The statistically significance level was accepted as p≤0.05 and PASW 18 v. program was used in the estimations. The age averages of the women with stress urinary incontinence were found to be low (p=0.02).