10-16 yaş grubu erkek basketbol ve futbolcuların seçili antropometrik ve motorik özelliklerinin karşılaştırılması
10-16 years olds in the men's basketball and football players selected to compare the anthropometric and motor characteristics
- Tez No: 447376
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜRKER BIYIKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, 10 – 16 yaş grubu erkek basketbol ve futbolcuların seçili antropometrik ve motorik özelliklerinin karşılaştırılması, branşlar arasındaki antropometrik ve motorik farklılıklar tespit edilerek sporcuların güçlü ve zayıf özelliklerinin belirlenmesi, bu doğrultuda branşa ve bireye özel antrenman programları yapılarak hedefe yönelik çalışmaların uygulanması amaçlanmaktadır. Bu çalışma, İstanbul ilinde faaliyet gösteren 10 – 16 yaş grubu İstanbulgücü basketbol okulu altyapı takımlarını oluşturan erkek (63) ve Trabzonspor futbol okulu altyapı takımlarını oluşturan erkek (49) denek grubu üzerinde yapılmıştır. Toplam 112 erkek sporcu seçili antropometrik ve motorik 11 adet teste tabi tutulmuştur. Çalışmada, sporculara antropometrik ölçümler (boy uzunluğu, vücut ağırlığı, vücut kitle indeksi) ve motorik ölçümler (esneklik, güç, koordinasyon, sürat, çeviklik, denge ve reaksiyon testleri) uygulandı. Elde edilen veriler SPSS 11.5 paket programıyla tanımlayıcı istatistik, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis ve Post-Hoc testleri kullanılarak analiz edilmiştir. Genç erkek basketbol ve futbol gruplarının boy uzunluğu değişkeni, vücut kitle indeksi değişkeni, dikey sıçrama değişkeni, durarak çift bacak öne sıçrama değişkeni, 30 m. sürat değişkeni, altıgen koordinasyon değişkeni, görsel reaksiyon değişkeni ve çeviklik değişkenleri arasında 0.05 düzeyinde anlamlı farklılık bulunmuştur. 13 yaş ve altı basketbol ve futbol grubunda boy uzunluğu değişkeni, vücut kitle indeksi değişkeni, dikey sıçrama değişkeni, durarak çift bacak öne sıçrama değişkeni, altıgen koordinasyon değişkeni, görsel reaksiyon değişkeni ve çeviklik değişkenleri arasında 0.05 düzeyinde anlamlı farklılık bulunmuştur. 14 yaş ve üstü basketbol ve futbol grubunda boy uzunluğu değişkeni, dikey sıçrama değişkeni, durarak çift bacak öne sıçrama değişkeni, 30 m. sürat değişkeni, altıgen koordinasyon değişkeni, görsel reaksiyon değişkeni ve çeviklik değişkenleri arasında 0.05 düzeyinde anlamlı farklılık bulunmuştur. Sonuç olarak Futbol ve Basketbol oyunlarının fizyolojik beklentileri birbirinden farklı olduğu düşüncesi doğrulanmıştır. Performans gelişimi için branşları kendi gereksinimleri çerçevesinde incelememiz doğru olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, 10 - 16 year olds in the men's basketball and football players selected to compare the anthropometric and motor characteristics, the differences of the anthropometric and motoric detected between the branches for determination of strong and weak characteristics of athletes. In this direction by designing specific training programs are intended to apply to branches and individuals working for the goal. This study, which operates in the province of Istanbul 10-16 age group İstanbulgüc school basketball team infrastructure that make men (63) and Trabzonspor football school infrastructure males (49) were carried out on groups of subjects.A total of 112 male athletes selected anthropometric and motor are subjected to 11 tests. In the study, athletes anthropometric measurements (height, weight, body mass index) and motor parameters (flexibility, strength, coordination, speed, agility, balance and reaction tests) were performed. The obtained data are descriptive statistics by SPSS 11.5 software, Mann-Whitney U were analyzed using Kruskal-Wallis and Post-hoc tests Young men's basketball and football groups of variable height, body mass index, vertical jump, standing jump forward pairs of legs, 30 m. sprint, hexagonal coordination, there were significant differences in visual reaction variables between 0.05 and agility variables. 13 years and under basketball and football groups in height, body mass index, vertical jump, standing double-leg stand jump, hexagonal coordination, there were significant differences at 0.05 level between visual reaction variables and agility variables. 14 years and older in basketball and football group variable height, vertical jump, standing jump forward pairs of legs, 30 m. sprint, hexagonal coordination, there were significant differences in visual reaction variables between 0.05 and agility variables. As a result, expectations of physiological football and basketball games were confirmed the idea that different from each other. Performance will be towards our development branch for review in accordance with its requirements.