Mardin ve Batman yöresinde buzağılarda görülen amaurosis olgularında vitamin a'nın rolü
The role of vitamin A in calves with amaurosis in theregion of Mardin and Batman
  1. Tez No: 447384
  2. Yazar: İSMAİL AKGÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. YILDIRAY BAŞBUĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada, Mardin ve Batman bölgesinde bakarkörlüğünün, Vitamin A yetersizliği ile ilişkisi araştırılmıştır. Bölgede rastlanan bakarkörlük olgularının etiyolojik ve bölgesel tanıtımı yapılıp, vitamin A ve E düzeylerinin önemi ve yetersizliği konularında yetiştirici ve araştırıcıların aydınlatılması amaçlandı. Bu amaçla 30 tane bakarkör buzağı ve bunların anneleri (30) ile 10 adet kontrol grubu amaurosis semptomu göstermeyen sağlıklı buzağı ve anneleri (10 adet) dahil edildi. Vena jugularislerinden usulüne uygun olarak kan örnekleri alınıp kandaki Vitamin A, Vitamin E ve Hematolojik verileri ölçüldü. Sağlıklı hayvanlar ile amaurosis hayvanlar arasında Hematolojik bulgular ile Vitamin E düzeylerinde istatistiksel fark belirlenmedi.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between the amaurosis and Vitamin A deficiency were studied in Mardin and Batman. Regional promotion has made the blındness cases very common in the region . we want to explain the importance and deficiency of vitamın A and E levels to anımal owners and researchers. For this purpose, calves with amaurosis (30) with their mothers (30 cows) and healthy calves (10) with their mothers (10 cows) were used. Blood were taken from Jagular Vein. Vitamin A, Vitamin E and hematological parameters were measured. Vitamin A, Vitamin E and hematologic data were measured in the blood. Statistical differences in hematological findings and Vitamin E levels were not determined between healthy and blind animals.