The effect of immunstimulant drugs used together with fmd vaccine on immunoglobulins in sheep
Koyunlarda şap aşısı ile birlikte kullanılan immunstimülan ilaçların immunglobülinler üzerine etkisi
- Tez No: 447385
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILDIRAY BAŞBUĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Koyunlarda şap aşısı ile birlikte kullanılan immunstimülan ilaçların immunglobülinler üzerine etkisi. Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Veteriner İç Hastalıkları Anabilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi, Van, 2016. Koyunlarda şap aşısı ile birlikte kullanılan immunstimülan ilaçların immunglobülinler üzerine etkisi araştırıldı. Bu amaçla 40 adet sağlıklı koyun 4 gruba ayrıldı. Çalışma öncesinde tüm hayvanlardan 0. gün kan ve serum örnekleri alındı. Hematolojik parameterler hemen ölçüldü, biyokimyasal parametrelerden IgA, IgG, IgM, IgE ve Zn değerleri ölçülmek üzere serumlar saklandı. I. gruba sadece şap aşısı uygulandı, II. gruba şap aşısı ile birlikte Levamizol, III. gruba şap aşısı ile birlikte Çinko ve son grup olan IV. gruba da şap aşısı ile birlikte AD3E vitamini uygulandı. 21gün sonra tüm gruplardan kan ve serum örnekleri tekrar alındı ve 0. gün değerlerine göre hem hematolojik hem de IgA, IgG, IgM, IgE ve Zn değerleri kıyaslandı. Hematolojik parametrelerin PLT ve NEU hariç gruplar arasında herhangi bir istatistiksel fark belirlenmedi. 0. ve 21. günlere göre kıyaslamada II. ve III.
Özet (Çeviri)
The effect of immunstimulant drugs used together with FMD vaccine on immunoglobulins in sheep. Yüzüncü Yıl University Institute of Health Sciences, Department of Veterinary Internal Medicine, M.Sc. Thesis, Van, 2016. The effect of immunstimulant drugs used together with FMD vaccine on immunglobulins was investigated in sheep. For this purpose, 40 healthy sheep were divided into 4 groups. Blood and serum samples were taken from all animals at day 0 of the study. Hematological parameters were measured immediately, serum samples were stored for measuring of IgA, IgG, IgM, IgE and Zn values from biochemical parameters. In group I only FMD vaccine was applied. In group II levamisol with the FMD vaccine, in group III zinc with FMD vaccine and in group IV vitamin AD3E with FMD vaccine were applied. After 21 days, blood and serum samples were taken again from all groups and hematologic and IgA, IgG, IgM, IgE and Zn values were compared according to the values of day 0. No statistical difference was found between groups in hematologic parameters except PLT and NEU.