Prenatal dönemde uygulanan diklofenak sodyumundört haftalık sıçanlarda üst kesici diş morfometrisine etkilerinin stereolojik yöntemlerle araştırılması
The investigation of the upper incisor dental morphometry on four weeks rats exposed to diclofenac sodium prenatal period
- Tez No: 447393
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÇETİN RAĞBETLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Çalışmamızın amacı gebe sıçanlara uygulanan analjezik, antiinflamatuar ve antipiretik etkili bir ilaç olan diklofenak sodyumun (DS) doğum sonrası 4 haftalık yavru diş pulpa, odontoblast, predentin, dentin ve total diş doku volümü üzerine etkilerinin stereolojik yöntemlerle araştırılmasıdır. Gebe bırakılan sıçanlar normal ışık ve karanlık siklusu ile 21±2 ºC (derecede) normal diyetle takibe alındı. DS ve serum fizyolojik grubuna enjeksiyon gebeliğin beşinci gününde başlandı, 15 gün süreyle hergün 1mg/kg diklofenak sodyum ve serum fizyolojik 1cc intraperitoneal olmak üzere uygulandı. Postnatal 28. günde (3-4 hafta arası) yavruların erkek ve dişileri ayrılarak farklı kafese alındı. Çalışmamızda DS, serum fizyolojik ve kontrol gruplarında altışar adet dişi ve erkek olmak üzere toplamda 36 adet sıçan kullanıldı. Gruplar 4 haftalık olunca derin anestezi altında perfüzyona alındı ve dişler çıkarıldı. Dişler dekalsifiye edildi. Rutin histolojik takip metodlarından sonra parafine gömüldü. Dokular belirli aralıklar ile 5 mikron kalınlığında kesitlere ayrıldı. Bu kesitlerden her 100'nuncusu alındı. İlk kesit rastgele seçildi, her dişten ortalama 10 kesit çifti alındı. Kesitler, hematoksilen - eozin ile boyandı ve Cavalieri prensibinin modifiye metodu kullanıldı. Pulpa, dentin, odontoblast, predentin tüm diş doku volümleri noktalı alan cetveliyle ölçüldü. Stereolojik inceleme sonucu, gebelikte uygulanan diklofenak sodyumun postnatal 4 haftalık deneklerle karşılaştırıldığında, kontrol ve serum fizyolojik gruplara ait sıçan dişlerinde; pulpa, dentin, odontoblast, predentin ve total doku volümlerinin üzerine istatistiksel anlamda herhangi bir etkisi olmadığı tespit edildi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of our study is investigate the effects of prenatal performed diclofenac sodium that is analgesic, antiinflammatory and antipyretic on the postnatal rat's dental Pulp, dentin, odontoblasts, predent and all dental tissue volume by stereological methods four weekly. Pregnant rats were kept in a room with normal ligt and dark cycles (21±2ºC) and fed with normal diet. The injections in the sham (1cc SF) and the experimenatal group (1cc; 1mg/kg) were started on the fifty day of pregnancy and applied for 15 days. On the postnatal 28th day (between 3-4 weeks) the male and female offsping were separated into different cages. In our study, totaly, 36 Wistar albino rats were used in the experimental, sham and control groups each having 6 male and 6 female rats. The animals are 4 weeks young they were perfused under deep anesthesia and teeth were removed. The teeth were decalcified. Teeth were embedded in paraffin after routine histological procedures. Tissue sections of about 5 microns thick were taken at regular intervals. The first section was chosen at random and approximately 100th section pairs were taken. The sections were stained with Hematoxylin and eosin stain and modified method of Cavalieri's principle was used for stereological analysis. Pulp, dentin, odontoblasts, predent all dental tissue volumes were measured with pointed field scale. As a result it was found that prenatally applied diclofenak sodium did not cause a statistically significant change in the 4 week young rat Pulp, dentin, odontoblasts, predent and total tissues volume compared to the control animals (P>0.05).