The effects of immunostimulants (Zinc, Levamisole, Vitamin AD3E) use together with enterotoxemia vaccine on immunoglobulins in sheep
Koyunlarda enterotoksemi aşısı ile birlikte immunostimülantların (Zn, Levamizol, Vit AD3E) kullanımının immunglobülinler üzerine etkileri
- Tez No: 447392
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZMİ YÜKSEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Koyunlarda Enterotoksemi Aşısı ile birlikte İmmunostimülantların (Zn, Levamizol, Vit AD3E) Kullanımının İmmunglobülinler üzerine Etkileri. Y. Y. Ü, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, İç Hastalıkları Anabilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi, Van, 2016. Bu çalışmada, koyunlarda enterotoksemi aşısı ile birlikte levamizol, çinko ve vitamin AD3E immunostimülan etkilerinin belirlenmesi ve aynı zamanda etkinliklerinin karşılaştırılması amaçlandı. Bu amaçla 40 koyun 4 gruba ayrıldı, her bir grup 10 koyundan oluşturuldu. Grup I sadece enterotoksemi ile aşılandı. II, III ve IV. gruplara enterotoksemi aşısı ile birlikte, levamizol, çinko ve vitamin AD3E sırasıyla kullanıldı. Bütün hayvanlardan 0. ve 35. günlerde kan örnekleri alındı. İmmunglobülinlerin (IgM, IgG, IgA ve IgE) serum düzeyleri koyunlara özgü ELISA immunglobülin kitleri kullanılarak belirlendi. Hematolojik parametreler ve serum çinko düzeyleri de belirlendi.
Özet (Çeviri)
The Effects of Immunostimulants (Zinc, Levamisole, Vitamin AD3E) Use Together with Enterotoxemia Vaccine on Immunoglobulins in Sheep. Yüzüncü Yıl University, Institute of Health Sciences, Department of Internal Medicine, MSc Thesis, Van, 2016. In this study, levamisole, zinc and vitamin AD3E were used with enterotoxemia vaccine in sheep, in order to investigate their immunostimulant activities and also to make a comparison among them regarding their immunostimulatory properties. For this purpose 40 sheep were divided into 4 groups, each group consisted of 10 sheep. Group I only vaccinated against enterotoxemia. In groups II, III and IV besides enterotoxemia vaccine, levamisole, zinc and vitamin AD3E were used respectively. Blood samples were taken on days 0 and 35 of the experiment. Serum levels of immunoglobulins (IgM, IgG, IgA and IgE) were determined using ELISA kits specific to sheep immunoglobulins. Hematological parameters and serum zinc levels were also determined.