2003-2013 yılları arasındaki melanom vakalarının retrospektif klinikopatolojik analizi
Retrospective and clinical-pathological analysis of the melanoma cases between the years 2003-2013
  1. Tez No: 447406
  2. Yazar: GÖKSU YAVUZ ABDİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVDEGÜL MUNĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Malignmelanomnöralkrest kökenli melanositlerinmaligntransformasyonu sonucu gelişir. MM tüm kanserlerin %2-3'ünü oluşturmasına karşın, cilt kanserleri arasında en sık mortalite nedenidir. Yaşam süresi ile tümör kalınlığı arasında çok sıkı bir ilişki vardır Çalışmamızda Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı arşivine ait 01 Ocak 2003 –31 aralık 2013 tarihleri arasında tanı almış 157 MM olgusunun dökümü yapılarakprognostik faktörleri (Yerleşim yeri, histolojik alt tipler, clark ve breslow evreleri, mitoz sayısı, ülserasyon varlığı, tümorallenfositik yanıt, metastaz bölgeleri ) açısından incelenmiştir. 157 vakanın 80'i erkek(%51), 77'si kadın(%49) şeklindeydi. Ortalama yaş 62.61 olarak belirlendi. Vakaların 15'imukozalmelanom, 3'ü oküler melanom ve 123'ü ise kutanözmelanom vakasıdır.123 kutanözmelanom vakasının 66'sı (%53.65) kadın, 57'si (%46.35) erkekti. Yerleşim yerleri; baş boyun 49(%39.83), alt ekstremite 41(%33.33),üst ekstemite 14(%11.38), gövde 13(%10.56) ve lokalizasyonu belli olmayan 6(%4.90) vakadır.Kadınlarda %36.36 ve erkeklerde %43.85 olmak üzere her iki cinsiyet için de baş-boyun bölgesinin en sık görülen yerleşim yeridir. Kadınlardaki vakaların %34.84'ü alt ekstremitede, %13.63'ü gövdede, %9.09'u üst ekstremitede tespit edildi. Erkeklerdeki lezyonların ise %31.57'si alt ekstremitede, %14,03'ü üst ekstremitede ve %7.01'i gövdede yer aldığı görüldü.Kutanözmelanom vakalarının histolojik alt tipleri: 65 hasta nodüler MM(%66.32), 11 hasta lentigo MM(%11.22), 9 hasta akrallentiginöz MM(%9.18), 7 hasta yüzeyel yayılan MM(%7.14), 1 hasta balon hücreli MM(%1.02), 2 hasta nevüs zemininden gelişen MM(%2.04), 2 hasta spindle hücreli MM(%2.04), 1 hasta akrallentiginözmelanoma insitu(%1.02) idi.Kutanöz MM vakalarının 44 tanesinde sentinal lenf nodu metastazı mevcuttu. Clarkevrelemesi 6 hasta(%6.31) Clark 1, 5 hasta(%5.26) Clark 2, 13 hasta (%13.68) Clark 3, 42 hasta(%44.21) Clark 4,29 hasta(%30.52) Clark 5 olarak belirlendi.Breslow kalınlığı 0-1mm olan 12(%14.45) vaka, 1.1-2mm olan 10(%12.04) vaka, 2.1-4mm olan 23(%27.71) vaka, 4mm üzerinde kalınlığı olan 41(%45.80) vaka mevcuttu. 65 vakanın tedavi yöntemi biliniyordu. 43 hastada cerrahi tedavi, 21 hastada radyoterapi, 44 hastada kemoterapi, 7 hastada lenf nodudiseksiyonu tedavisi uygulanmıştır. 8'inde satellit, 8'inde mikrosatellit, 1 vakada in-transit metastaz mevcuttur. Sonuç olarak tanı alan olguların sıklıkla ileri evre kalın tümörler olduğu saptanmıştır.Toplumun melanom, risk faktörleri ve korunma yöntemleri açısından bilinçlendirilmesi gerektiği sonucu çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Malign Melanoma (MM) develops as a result of malign transformation of melanocytes stemming from neural crest. MM constitutes 2-3% of all the cancer cases, and it is the most frequent reason of mortality among skin cancers. There is a very close relation between the lifetime and the thickness of the tumor. 157 MM cases diagnosed in Karadeniz TechnicalUniversity, Faculty of Medicine, Pathology Department Archives between the dates January 01, 2003 - December 31, 2013 were included in our study. The cases were examined in terms of prognostic factors (the localization, histologic sub-types, Clark and Breslow stages, the number of mitosis, the existence of ulceration, temporal lymphocytic response, and the metastases areas). 80 of the 157 cases (51%) were male; and 77 (49%) were female. The average age was determined as 62.61. Fifteen(15) of the cases were mucosal melanoma, 3 were ocular melanoma and 123 were cutaneous melanoma.Sixty-six (66) (53.65%) of the 123 cutaneous melanoma cases were women; and 57 of them (46.35%) were men. The localizations were as follows; head-neck 49 (39.83%), lower extremity 41 (33.33%), upper extremity 14 (11.38%), body 13 (10.56%); and those whose localizations were unknown were 6 (4.90%) cases. For both genders, the head-neck area is the most-frequently observed localization with 36.36 in women, and 43.85% in men. 34.84% of the cases in women had the disease in lower extremities, 13.63% had in the body, and 9.09% had in upper extremities. 31.57% of the lesions in men were determined in lower extremities, 14,03% were in upper extremities, and 7.01% were in the body. The histological sub-types of cutaneous melanoma cases were as follows; 65 patients nodular MM (66.32%), 11 patients lentigo MM (11.22%), 9 patients acrallentiginosis MM (9.18%), 7 patients superficially spreading MM (7.14%), 1 patient balloon-cell MM (1.02%), 2 patients MM developing from nevus ground (2.04%), 2 patients spindle-cell MM (2.04%), 1 patient acrallentiginosis melanoma in situ (1.02%). 44 of the Cutaneous MM cases had sentinel lymph node metastasis. The Clark Staging was as follows; 6 patients (6.31%) Clark 1; 5 patients (5.26%) Clark 2; 13 patients (13.68%) Clark 3; 42 patients (44.21%) Clark 4; 29 patients (30.52%) Clark 5. Twelve (12) cases (14.45%) had Breslow thickness between 0-1mm; 10 (12.04%) cases between 1.1-2 mm; 23 cases (27.71%) between 2.1-4 mm; 41 cases (45.80%) between over 4 mm. The treatment methods of 65 cases were known. 43 patients received surgical treatment; 21 patients received radiotherapy; 44 patients chemotherapy; 7 patients lymph node dissection. 8 of the cases had satellite, 8 of them had microsatellite, and 1 of them had in-transit metastasis. As a conclusion, it has been detected that the cases that were diagnosed were frequently the ones with further-stage thick tumors. It has also been concluded that the society should be informed about the melanoma, risk factors, and the protection methods.