Romatoid artritli hastalarda signal peptide- CUB-EGF domain-containing protein (SCUBE) ve diğer anjiogenez belirteçlerinin hastalık aktivite süresinceki değişimi ve bunun eklem ultrason bulguları ile ilişkisi
The changes of signal peptide- CUB-EGF domain-containing protein (SCUBE) and other angiogenesis proteins during disease activity and relationship with the joint ultrasound findings in rheumatoid arthritis patients.
- Tez No: 447405
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN ÇAPKIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Romatoid Artritli Hastalarda Signal Peptide- Cub-Egf Domain-Containing Protein (SCUBE) ve Diğer Anjiogenez Belirteçlerinin Hastalık Aktivite Süresinceki Değişimi ve Bunun Eklem Ultrason Bulguları ile İlişkisi Amaç: Romatoid artritli(RA) hastalarda, yeni tanımlanmış bir markır olan plazma signal peptide- Cub-Egf domain-containing protein (SCUBE) 1 ve 3'ün ve diğer anjiogenez belirteçlerinin tedavi yanıtı ile ilişkisinin incelenmesi. Tedavi sonrası anjiogenez proteinlerindeki bu değişimin, klinik parametreler ve eklem ultrason bulguları ile korelasyonunun araştırılmasıdır. Metod: American Collage of Rheumatology(ACR) 2010 tanı kriterlerine göre RA tanısı olan hastalar ile sağlıklı gönüllüler çalışmaya dahil edildi. Hastaların ayrıntılı öykü ve muayeneleri yapıldı, ultrasonografik değerlendirme ile US7 skorları hesaplandı. Serum örneklerinde SCUBE 1-3, Vasküler Endotelyal Büyüme Faktörü (VEGF), Matrix metalloproteinaz-9 (MMP-9), İnterlökin -6 (IL-6), CD40L seviyeleri Enzyme-Linked ImmunoSorbent Assay (ELİSA) yöntemi ile ölçüldü. Klinik ve laboratuvar ölçümleri tedavinin 3. ayında tekrar değerlendirildi. Bulgular: Çalışmada toplam 56 birey incelendi. Katılımcıların 28'i RA'lı hastalar,28'i tamamen sağlıklı bireylerdi. RA hastaları ile kontrol grubu arasında tedavi öncesi MMP-9 açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı (p0,05). RA hastalarının tedavi sonrası VEGF değeri tedavi öncesine göre anlamlı olarak düşük bulundu(p0,05).
Özet (Çeviri)
The Changes of Signal Peptide- Cub-Egf Domain-Containing Protein (SCUBE) and Other Angiogenesis Proteins During Disease Activity and Relationship with the Joint Ultrasound Findings in Rheumatoid Arthritis Patients. Objective: The purpose is to study levels of newly identified plasma signal peptide-Cub-Egf domain containing protein (SCUBE) 1 and 3 and other angiogenesis markers and analysis of changes after treatment in rheumatoid arthritis (RA) patients. Moreover, to determine whether a correlation with this change in SCUBE proteins after treatment, clinical parameters and with joint ultrasound findings. Method: This study covers patients diagnosed with RA associated with 2010 American Collage of Rheumatology (ACR) diagnosis criteria matched with healthy controllers who are equivalent of RA patients in terms of age and gender. Detailed background information and examination of the patients were recorded and disease activity scores (DAS28) were figured out and US7 scores were calculated. The levels of SCUBE 1-3, Vascular Endotedial Groving Factor (VEGF), Matrix metaloproteinaz-9 (MM-9), Interlökin-6 (IL-6), CD40L were evaluated with the method of Enzyme-Linked ImmunoSorbent Assay (ELISA). Clinical and laboratory measurements were re-evaluated at the third month after treatment. Symptoms: This study covers 56 individuals; 28 of whom were diagnosed with RA and 28 of them were healthy controllers. Significant differences were observed between RA patients and healthy controller groups in terms of MMP-9 levels (p0,05).After treatment VEGF levels were significantly lower compared to pre- treatment(p 0.05).