Gonartroz olgularında iki taraflı ve tek taraflı total diz artroplastisi karşılaştırmalı sonuçlarımız
Comperative results of bilateral and unilateral total knee arthroplasty at patients with gonarthrosis
  1. Tez No: 447410
  2. Yazar: SERCAN KARADENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN ÖNDER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada tek taraflı ve bilateral total diz artroplastisi uyguladığımız hastalar retrospektif olarak incelenerek kısa, orta ve uzun dönem sonuçları ortaya koyulup bu sonuçların mukayese edilmesi amaçlanmıştır. Bilateral olgular tek ekip tarafından eş zamanlı olarak opere edilmiştir. Karadeniz Teknik Üniversitesi Farabi Hastanesinde, Aralık 1998- Nisan 2016 yılları arasında total diz artroplastisi uygulanan ve yeterli takibi olan 65 hastanın 102 dizi çalışmamıza dahil edilmiştir. Hastaların dosyaları üzerinden retrospektif değerlendirmeler yapıldıktan sonra detaylı sistemik fizik muayene yapıldı. Hastalar Amerikan Diz Cemiyeti Kriterlerine göre değerlendirildi. Hastaların çekilen direk grafileride Total Diz Artroplastisi Radyolojik Değerlendirme kriterlerine göre değerlendirildi. Bilateral olgular tek ekip tarafından eş zamanlı olarak opere edilmiştir. Bilateral ve tek taraflı TDA uygulanan hastalar kısa, orta ve uzun dönem olarak gruplandırılmıştır. 0-12 ay takipli hastalar kısa dönem, 12-60 ay takipli hastalar orta dönem ve 6o ay ve üzeri takipli hastalar uzun dönem olarak tanımlandı. Elde edilen sonuçlar literatür ile mukayese edildi. İstatistiksel değerlendirmede Kolmogorow-Smirnow, Student T testi, Mann Whitney U testleri kullanıldı. Çalışmamızda elde ettiğimiz sonuçlar ışığında diz skorları, diz fonksiyon skorları, eklem hareket açıklığı ve transfüzyon miktarları açısından bilateral ve tek taraflı mukayeselerde anlamlı istatistiksel sonuç elde edilemedi. Sadece bilateral TDA ve tek taraflı TDA kısa dönem grupta eklem hareket açıklığı kıyaslamasında bilateral grupta anlamlı bir fark bulunmuş fakat orta ve uzun dönem mukayesede anlamlı sonuç elde edilememiştir. Sonuçlarımız literatür ile kıyaslandığında başarılı olarak değerlendirilmiştir. Bu bilgiler ve literatür ışığında uygun endikasyonlarda seçilmiş hasta grubunda eş zamanlı bilateral TDA uygulaması başarılı bir tedavi yöntemi olarak tercih edilebilir. Cerrahi deneyim, hastanın medikal durumunun dikkatli değerlendirilmesi ve etkin postoperatif rehabilitasyon da başarılı sonuç için gerekli paydaşlardır. Eş zamanlı bilateral TDA'nın avantajları şunlardır; • Tek yatış ve tek preoperatif hazırlık yapılması • Tek anestezi riski olması • Erken dönemde simetrik diz rehabilitasyonuna imkan tanıması • İyi fonksiyonel sonuç sağlaması • Düşük maliyetli olması • Hasta memnuniyeti Gelişen teknoloji ışığında bilgisayarlı sistemlerin yaygınlaşacağı ve total diz artroplastisi sayılarının her geçen yıl artacağı kanısındayız.
Özet (Çeviri)
In this study, we retrospectively compared the results of the unilateral and bilateral total knee arthroplasty (TKA) in short, mid and long term. 102 knees of 65 patients who had enough follow up time and treated with TKA in Karadeniz Technical University Farabi Hospital, between december 1998- april 2016 were included to our study. After doing the retrospective analyzes on patient's records, detailed systematically physical exams were done. The patients were evaluated in accordance with American Knee Society Score (AKSS). X rays were evaluated in accordance with Total Knee Arthroplasty Radiographic Evaluations and Scoring System. Bilateral cases were operated simultaneously by a single team. The patients treated with unilateral and bilateral TKA were grouped short, mid and long follow up time. The patients were defined as“short term”who had 0-12 month follow up time, 12-60 month follow up,“ midterm”who had 0-12 month follow up time and“long term”who had over 60 month follow up time. The results were compared with literature. Kolmogorow-Smirnow, Student T test and Mann Whitney U test were used in statistical evaluation. We didn't find any significant difference in knee scores, knee functional scores, range of motion and transfusion rate at comparison of unilateral and bilateral TKA according to our study. We found one significant difference in favor of bilateral group, in comparison with unilateral and bilateral TKA short term ROM. We didn't find any significant result in comparison mid and long term ROM comparisons. Our results were evaluated as successful when it was compared with literature. As a result of these study and literature, it can be selected as a successful treatment method in terms of providing good functional results of applying bilateral TKA in selected in patients with appropriate indications. Surgical experience, carefully analyzing of the patient's medical situation and active postoperative rehabilitation are also necessary factors for successful results. In this study it was shown bilateral TKA did not increase the risk of mortality and morbidity of the patient. Advantages of simultaneous bilateral TKA were; • Single hospitalization and single preoperative preparation • Single anesthesia risk • Enabling early phase symmetric knee rehabilitation • Excellent results • Being affordable • Patient satisfaction As a result of developing technology it was estimated that computerized systems will become widespread and the numbers of the total knee arthroplasty will increase year by year.