Alt ekstremite cerrahisi geçiren hastalarda spinal anestezi uygulama pozisyonunun erken mobilizasyon ve postspinal başağrısı üzerine etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of spinal anesthesia position on postoperative early mobilization and postspinal headache in patients WHO underwent lower extremity surgery
- Tez No: 447409
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CAN ŞENEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Çalışma alt ekstremite cerrahisi geçiren ASA I-II-III risk grubundaki, 18-65 yaş arasındaki toplam 140 hastada iki grubun karşılaştırılması şeklinde prospektif olarak yapıldı. Hastaların 70'ine oturur pozisyonda 70'ine de lateral dekübit pozisyonunda spinal anestezi uygulandı. Hastaların spinal anestezi öncesi ve spinal anestezi sonrası 1., 5., 10., 15., 30., 60. ve 120. dakikalardaki kalp atım hızları (atım/dk), ortalama arter basınçları (mmHg) ve oksijen satürasyonları (%) araştırıldı. Ayrıca motor blok başlama (bromage III değerine ulaşma) zamanı (saniye) da ayrı ayrı kaydedilerek her iki grup karşılaştırıldı. Bunlara ek olarak operasyon sonrası motor kuvvet geri dönme (bromage 0 değerine ulaşma) süresi (dakika) ve komplikasyonlardan biri olan postspinal baş ağrısı gruplar arası karşılaştırıldı. Lateral dekübit pozisyonunda 1., 5., 10., 15., 30. ve 60.dakikalardaki ortalama arter basıncı değerleri, oturur pozisyondaki gruba göre istatistiksel olarak anlamlı derecede daha düşüktü. Oturur pozisyonunda 1., 5. ve 15.dakikalardaki satürasyon değerleri, lateral dekübit pozisyondaki gruba göre istatistiksel olarak anlamlı derecede daha düşüktü. Oturur pozisyondaki grupta motor blok başlama zamanı ve motor kuvvetin geri dönme zamanı lateral dekübit pozisyonundaki gruba göre istatistiksel olarak anlamlı derecede daha uzundu. Postspinal baş ağrısı açısından anlamlı fark yoktu. Sonuç olarak; oturur pozisyonda uygulanan spinal anestezide kan basınçları daha az düştüğü için, spinal anestezi uygulanacak hastalara bu pozisyon önerilebilir. Ancak motor kuvvet geri dönme zamanı lateral dekübit pozisyonda daha kısa olması nedeniyle erken mobilizasyon düşünülen hastalarda tercih edilebilir.
Özet (Çeviri)
This study was performed prospectively by comparing the two groups on a total of 140 patients between the ages of 18-65 that ASA I-III status group undergoing low extremity surgery. Spinal anesthesia was performed in the sitting position 70 of patients, in the lateral decubitus position 70 of patients. Heart rate, mean arterial blood pressure (mmHg) and periferic oxygen saturation (%) were recorded before spinal anesthesia and after spinal anesthesia at five minute intervals. Also motor block (bromage III) onset time (seconds) were detected and compared in the both groups. In Addition; the muscle strenght (bromage 0) return time (minutes) after the operation and post-spinal headache which is one of the complications were compared between the groups. Mean arterial blood pressure values were significantly lower in the lateral decubitis position at 1., 5., 10., 15., 30.and 60. minutes after spinal anesthesia induction than sitting position. Saturation values were significantly lower in the sitting position at 1., 5. and 15. minutes after spinal anesthesia induction than lateral decubitis position. Motor block onset time and muscle strength return time was significantly longer in the sitting position than lateral decubitus position. There was no significant difference in terms of post-spinal headache. As a result; the sitting position could be suggested during induction of spinal anesthesiabecause blood pressures decreased less in the sitting position. However,the patient who expected early mobilization may be preferred lateral decubitis position due to shorter muscle strength return time.