Hastanede kullanılan dezenfektanların nozokomiyal enfeksiyon etkeni olan bazı bakteriler üzerine etkinliğinin saptanması
Investigating the efficacy of disinfectants being used in an hospital against some nosocomial infection causing bacteria
  1. Tez No: 447417
  2. Yazar: ÇİĞDEM YAVAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA KAYNAK ONURDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Mikrobiyoloji, Pharmacy and Pharmacology, Microbiology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eczacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Hastane enfeksiyonlarını önleme ve kontrolünün temelini, başta sürveyans olmak üzere el hijyeni, dezenfeksiyon, sterilizasyon, hasta izolasyonu, temizlik gibi kontrol yöntemleri oluşturmaktadır. Orta ve düşük seviyeli dezenfektanlar, hastane enfeksiyonlarının yayılımı açısından en önemli gruplardır. Hastane enfeksiyonlarına neden olan birçok bakteri vardır. Bu durumda kullanılacak kimyasalların, özellikle S. aureus, VRE suşları ve A. baumannii üzerine etkili olması gerekir. Bu nedenle çalışmamızda hastane enfeksiyonları açısından önemli olan MRSA, VRE ve A. baumannii izolatları ve ayrıca hastanemiz açısından önemli olan ve bu enfeksiyonlarda yer alan K. pneumoniae izolatları çalışmaya alınmıştır. Çalışmamızda hastanemizde kullanılan uygulama şekilleri ve parametreler kullanılarak bu mikroorganizmalara karşı dezenfektan etkinliğinin gösterilmesi hedeflenmiştir. Dirençli oldukları, CLSI önerileri doğrultusunda yapılan duyarlılık ve doğrulama testleri ile gösterilen izolatlar çalışmaya alınmış ve dezenfektan etkinliği Türk Standartları Enstitüsü TS EN 1040/1999 önerileri doğrultusunda kalitatif süspansiyon testi ile saptanmıştır. Sonuçta; tüm bakterilerin Incidin®Foam, Anios®Aniospray, Anios®Aniosrub, Oxy® ve Oxy®WC-Banyo isimli dezenfektanlara uygulama konsantrasyonu, uygulama süresi de dahil olmak üzere, temiz ve kirli tüm koşullarda duyarlı olduğu bulunmuştur. Opaster®'in hastanede kullanılan uygulama koşulunda tüm bakterilere etkili olduğu saptanmıştır. Sekusept®, Expür® ve Pentax® için bazı koşullarda ve uygulama koşullarında dirençli izolatlar tespit edildiği için bu dezenfektanların tercih edilmemesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The basis of the control systems and prevention from hospital infections depend on surveillance, hand hygiene, disinfection, sterilisation, patient isolation and cleaning. Medium and low-level disinfectants are the most important groups about the spread of hospital infections. There are many bacteria causing hospital infections. In this case, the in-use chemicals should be effective on especially S. aureus, VRE and A. baumannii isolates. For this reason, MRSA, VRE and A. baumannii isolates which are important for hospital infections and also K. pneumoniae isolates which is important for our hospital are included in the study. In our study, it was aimed to determine the efficacy of the disinfectants to these microorganisms with the applied ways and parameters in our hospital. The isolates which are shown and corrected to be resistant through the guidelines of CLSI are included in the study and the disinfectant efficacy was determined through the guidelines of Turkish Standards Institute TS EN 1040/1999 with qualitative suspension test. As a result; all bacteria were observed to be susceptible to Incidin®Foam, Anios®Aniospray, Anios®Aniosrub, Oxy® ve Oxy®WC-Bath named disinfectans in all conditions including the applied concentrations and time in both clean and dirty conditions. Opaster® was determined to be effective to all bacteria in the applied conditions in hospital. However, because resistant isolates were observed to ekusept®, Expür® and Pentax® in some conditions including the applied conditions, these disinfectants are not recommended to be used.