Acınetobacter SPP. izolatlarında dışa atım pompası (DAP) inhibitörlerinin siprofloksasinin etkinliği üzerine etkisi
Investigation of the effect of efflux PUMP inhibitors (EPI) to ciprofloxacin efficacy in clinical isolates of acinetobacter spp
  1. Tez No: 447416
  2. Yazar: UĞUR KAYİŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SUZAN ÖKTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eczacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Son yıllarda, dirençli bakteri enfeksiyonlarının tedavisi için en gerçekçi yaklaşımın, yeni antimikrobiyal bileşiklerin sentezlenmesinden ziyade, direncin inhibe edilmesine yönelik araştırmalar olduğu düşünülmektedir. Projede, fenilalanin-arjinin-beta-naftilamid (PAβN)'in, Karbonil-siyanid m-klorofenil hidrazon (CCCP)'nin ve 1-(1-naphthylmethyl)-piperazine (NMP)'nin A. baumannii klinik izolatlarında, siprofloksasinin minimum inhibitör konsantrasyonu (MİK) üzerine etkisinin saptanması, siprofloksasin direncini ortadan kaldıran ideal inhibitör konsantrasyonunun hesaplanması amaçlanmıştır. Çalışmamızda kullanılmak üzere Trakya Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi'nden temin edilen 70 izolatın 67'sinin A. baumannii olduğu doğrulanmıştır. 67 A. baumannii izolatından siprofloksasine dirençli olduğu tespit edilen 66 izolatta siprofloksasin duyarlılığı PAβN, CCCP ve NMP varlığında yeniden araştırılmıştır. Antimikrobiyal duyarlılık testleri mikrodilüsyon yöntemi ile yapılmıştır. PAβN,CCCP ve NMP varlığında, siprofloksasinin MİK değerinde 4 kat ve daha fazla azalma tespit edilen izolatlar dama tahtası testine alınmıştır. Dama tahtası sonuçlarına göre siprofloksasin direncini ortadan kaldıran inhibitör konsantrasyonları ile FİK indeksleri hesaplanmış ve kombinasyonun etkisi sinerjik ya da aditif olarak tanımlanmıştır. Sonuç olarak, dama tahtası yönteminin ideal inhibitör konsantrasyonu hesaplamak ve inhibitör etkiyi göstermek açısından yeterli olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The most realistic approach in recent years is researching the inhibition of resistance and enlightening the inhibition mechanisms rather than synthesizing new compounds. In this project, it is aimed to determine i) the effect of PAβN, CCCP and NMP on MIC of ciprofloxacin, ii) to obtain the ideal inhibitor concentration that eliminates the ciprofloxacin resistance. In our study, 70 clinical isolates were collected from Trakya University Health Center for Medical Research and Practice and 67 of them were corrected to be A. baumannii. Sixtyseven of the 66 isolates were determined to be resistant to ciprofloxacin and ciprofloxacin susceptibility was investigated for these isolates in presence of PAβN CCCP and NMP again. Antimicrobial susceptibility testing were done by microdilution method. Thirtytwo isolates determined to have 4 or more fold decrease in ciprofloxacin MIC values were included in checker board assay The effect of the combinations were reported as synergic or additive. As a result; it was considered that checker board assay is sufficient to show the inhibitory effect and to calculate the ideal inhibitory concentrations.