Malign melanom: 2005-2015 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi anabilim dalında opere edilen vakaların retrospektif analizi
Malignant melanoma: A retrospective analysis of patients operated in the Hacettepe University plastic, reconstructive and aesthetic surgery department between years 2005-2015
- Tez No: 447431
- Danışmanlar: PROF. DR. AYCAN UĞUR KAYIKÇIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bölümümüzde 2005-2015 yılları arasında malign melanom nedeniyle opere edilen hastaların demografik ve patolojik verileri değerlendirilip literatürle uyumu açısından incelendi. Demografik ve tümöre ait çeşitli parametrelerin prognoz üzerindeki etkileri analiz edildi. Retrospektif taramamızda 174 malign melanoma hastasının verilerine ulaşıldı. Hastaların 82'si kadın, 92'si erkektir. En sık yerleşim 72 hastayla alt ekstremitedir. En sık görülen kalınlık 2 mm'nin üzeri, yani T3 ve T4'tür. En fazla görülen histolojik tip akral lentijinöz melanomadır. Ayrıca melanomlar mitoz sayısı, regresyon, lenfositik infiltrasyon, lenfovasküler invazyon açısından da değerlendirilmiştir. Hastaların 121'ine sentinel lenf nodu biyopsisi, 20'sine elektif lenf nodu disseksiyonu yapılmıştır. Sentinel lenf nodu biyopsisi yapılan hastalarda kişi başı ortalama 2,5 lenf nodu çıkarılmıştır. Sentinel lenf nodu biyopsilerinden 26'sı pozitif, 95'i negatif gelmiştir. Prognostik parametreler olarak 5 yıllık sağkalım ve metastaz gelişimi incelenmiştir. 5 yıl izlenebilen 100 hastadan 27 hastanın 5 yıllık sağkalımı negatif, 73'ünün pozitiftir. 45 hastada metastaz görülürken 106 hastada görülmemiştir. Ortalama izlem süremiz 2,7 yıldır. Sentinel lenf nodu pozitifliği üzerinde etkisi bulunan en önemli faktör tümör kalınlığıdır. Özellikle ince melanomlarda sentinel lenf nodu biyopsisi kararında önem taşıyan lenfositik infiltrasyon, regresyon ve lenfovasküler invazyon parametrelerinden hiçbiri sentinel lenf nodu pozitifliğiyle ilişkili bulunmamıştır. Yine literatürün aksine mitoz oranı ve ülserasyon sentinel lenf nodu pozitifliğiyle ilişkili bulunmamıştır, bunun sebebi ince melanoma sahip hasta sayısının azlığıdır. Kalınlığa ek olarak lenfovasküler invazyon varlığı nodal hastalık gelişimine etki etmektedir. Metastaz gelişimi lokasyon, tümör kalınlığı ve mitoz sayısından etkilenmektedir. En fazla metastaz üst ekstremite melanomlarında görülmüştür ve bu da literatür bilgilerinden farklıdır. Tümör kalınlığı, sentinel lenf nodu metastazı, bölgesel ve uzak lenf nodu metastazı ve lenfositik infiltrasyon 5 yıllık sağkalımı etkilemektedir. Mitoz ve ülserasyon sağkalımla da ilişkili bulunmamıştır ve bu da literatür bilgileriyle uyumlu değildir.
Özet (Çeviri)
In this study, we retrospectively collected and analyzed the demographic and pathologic data of the patients that were operated on by our department for malignant melanoma between the years 2005-2015. We also analyzed the effect of the demographic and tumor related parameters on prognosis. In our retrospective scan, we reached the data from 174 malignant melanoma patients. 82 of these patients were female and 92 of them were male. The most common site of occurence was lower extremity (72 patients). Most of the tumors were diagnosed in stage T3 and T4. The most common histologic type was acral lentiginous melanoma. Also, melanomas were examined according to mitotic rate, regression, lymphocytic infiltration, lymphovascular invasion. Regarding the prognostic parameters, our endpoints were 5-year survival and development of metastases. 5 year survival for 27 patients were negative, for 73 patients were positive. 45 patients had metastases, while 106 patients were metastasis-free. Our mean follow-up was 2,7 years. The most important factor that had an effect on sentinel lymph node positivity was tumor thickness. Regression, lymphocytic infiltration and lymphovascular invasion, which are important parameters in the decision to perform sentinel lymph node biopsy, were not found to be associated with sentinel lymph node positivity. In contrast with the literature, mitosis and ulceration were not found to be associated with sentinel lymph node positivity. One reason for this is the paucity of the number of patients with thin melanoma. In addition to tumor thickness, lymphovascular invasion also is associated with nodal disease. Development of metatases was affected by location, tumor thickness and mitotic rate. Upper extremity melanomas had the highest rate of metastasis and this is also different data from the literature. Tumor thickness, sentinel lymph node metastasis, regional and distant lymph node metastasis and lymphocytic infiltration were found to have an influence on 5 year survival. Mitotic rate and ulceration were not found to be associated with survival, and this is also different from the data in literature.