Çocukluk çağı obezitesi olan hastalarda kendini düzenleme becerileri ve ilişkili psikiyatrik değişkenler
Self regulation skills and related psychiatric factors in obese child patients
  1. Tez No: 447432
  2. Yazar: BÜŞRA SULTAN AYDOS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SADRİYE EBRU ÇENGEL KÜLTÜR, YRD. DOÇ. HALİME TUNA ÇAK ESEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Psikiyatri, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Psychiatry, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada obezitesi olan çocuk ve ergenlerde kendini düzenleme becerileri ve bununla ilişkili davranışsal ve bilişsel özelikler ve eşlik eden psikopatolojilerin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada 6 – 18 yaş arası, nörolojik ve/veya kronik bir hastalığı olmayan, zeka geriliği olmayan obezite grubunda 51, kontrol grubunda 33 katılımcı değerlendirilmiştir. Çalışma kapsamında bu yaş grubunda sık görülen psikopatolojileri taramak amacıyla Okul Çağı Çocukları için Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi-Şimdi ve Yaşam Boyu Şekli (ÇGDBŞÖ-ŞY) kullanılarak yarı yapılandırılmış klinik görüşme yapılmıştır. Katılımcılar, ergenlerin doldurduğu Hollanda Yeme Alışkanlıkları Anketi (DEBQ), Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ), Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği (DDGÖ) ve anne babaların doldurduğu 6-18 Yaş Çocukları İçin Çocuk Davranış Kontrol Listesi (ÇDKL), Çocuklarda Yeme Davranışı Anketi (ÇYDA), Çocuk Uyku Alışkanlıkları Anketi (ÇUAA), Duygu Ayarlama Ölçeği (DAÖ) ve Conners Ana Baba Derecelendirme Ölçeği (CADÖ-48) ile değerlendirilmiştir. Yürütücü işlevleri değerlendirmek için Stroop ve iz sürme testi kullanılmıştır. Obezite ve kontrol grubunda ÇDKL anksiyete, agresyon ve dikkat alt testlerine dayalı tanımlanan disregülasyonun görülme sıklığı benzer saptanmıştır. Obezite grubunda en sık tanı DEHB (%47) olarak bulunmuştur. Obezite grubundaki katılımcılarda kendini düzenlemenin davranışsal belirteçleri olarak bakılan uyku ve yeme davranışında ve duygu ayarlama boyutunda ergenlik öncesi ve ergenlik sonrası yaşlar arasında farklılık saptanmıştır. Yürütücü işlev testlerinde ise Stroop testinde gruplar arasında fark saptanmazken, iz sürme testinde obezite grubundaki çocukların testi daha uzun sürede tamamladıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate self regulation skills, related behavioral and cognitive properties and comorbid psychopathologies in obese child and adolescents. On this aim, 51 children with the diagnosis of obesity and 33 children in the control group who were between 6-18 years of age, had no chronic and/or neurologic disorders and didn't have mental retardation were evaluated. All children were interviewed by using Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia for School Aged Children- Present and Lifetime version (K-SADS-PL) to screen frequent psychopathologies for these ages. All subjects were evaluated with Dutch Eating Behavior Questionnaire (DEBQ), Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI) and Difficulties in Emotion Regulation Scale (DERS) that was completed by adolescents and with Child Behavior Checklist 6-18 (CBCL), Children's Eating Behavior Questionnaire (CEBQ), Children's Sleep Habits Questionnaire (CSHQ), Emotion Regulation Checklist (ERC) and Conners' Parent Rating Scale (CPRS-48) that were completed by parents. The Stroop and the Trail Making tests were used to examine executive functions. There was no statistically significant differences in CBCL defined dysregulation rates between the obese and control groups. In the obesity group, most common diagnosis was attention deficit hyperactivity disorder (47%). In obese participants, sleep, eating behavior and emotion regulation were examined as components of self regulation and results differed across pubertal status. Stroop test didn't show any differeneces between groups but in trail making test, completion time was longer in obese group.