Kronik Hepatit B hastalarinda interferon gamma indükleyici protein-10 (IP-10)'un karaciğer histopatolojisini öngörmedeki değeri
The value of interferon gamma inducible protein-10 (IP-10) in predicting liverhistopatology in patients with chronic Hepatitis B.
- Tez No: 447447
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN KAPTAN AYDOĞMUŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Karaciğer biyopsisinin invaziv bir işlem olması, işlem sırasında ve sonrasında çeşitli komplikasyonlar görülebilmesi ve değerlendirmede hatalar nedeniyle biyopsinin yerine kullanılabilecek birçok non-invaziv tanı testi araştırılmaktadır. Bu çalışmada Kronik Hepatit B hastalarında histolojik aktivite indeksi ve fibrozisi değerlendirmede serum IP-10 düzeyinin klinik pratikte karaciğer biyopsisinin yerine kullanılabilirliğinin araştırılması amaçlanmıştır. MATERYAL-METOD: Çalışmaya karaciğer biyopsisi yapılması endikasyonu olan 63 KHB hastası alındı. Çalışmaya katılan tüm olguların, yaş, cinsiyet, sigara-alkol kullanımı, sistemik hastalık öyküsü, koinfeksiyon varlığı, kullandığı ilaçlar, boy, kilo, muhtemel hepatit bulaş yolu gibi demografik verileri sorgulandı. Hastalardan karaciğer biyopsisi ile eş zamanlı olarak hemogram, biyokimyasal testler, koagülasyon testleri , tiroid fonksiyon testleri, otoimmün hepatit testleri ve hepatit göstergeleri istendi. Çalışma amacıyla hastalardan 5 ml kan alınarak serumu ayrıldıktan sonra serum IP-10 çalışılmak üzere -80°C'de çalışma gününe kadar saklandı. Serum IP-10 düzeyi ELISA yöntemi ile değerlendirildi. Hastaların fibrozis evreleri ile serum IP-10 düzeyleri istatistiksel olarak karşılaştırıldı. BULGULAR: Serum IP-10 düzeyi ile fibrozis evresi ve nekroinflamatuvar aktivite arasında ilişki tespit edilmedi. Ancak HBeAg pozitif hastalarda fibrozis evresi ile serum IP-10 seviyeleri arasında anlamlı korelasyon saptandı. TARTIŞMA: Şimdiye kadar yapılmış olan çeşitli çalışmalarda IP-10'un viral hepatitlerde karaciğerde hasarın başlaması ve ilerlemesinde önemli rolü olduğu ve özellikle KHC hastalarında serum IP-10 seviyesinin fibrozis düzeyiyle ilişkili olduğu gösterilmiştir. IP-10'un KHB'de fibrozis düzeyini gösterip gösteremeyeceği tartışmalıdır. SONUÇ VE ÖNERİLER: Serum IP-10 düzeyi ile fibrozis evresi ve HAİ arasında anlamlı ilişki yoktur. Çalışmamızda hasta sayımızın ve ileri evre hasta sayımızın kısıtlılığı nedeniyle serum IP-10 düzeyiyle fibrozis ilişkisini göstermek için daha geniş ölçekli çalışmalara ihtiyaç vardır. ANAHTAR KELİMELER: IP-10, fibrozis, hepatit B
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: Since liver biopsy is an invasive procedure with various complications during and after the procedure and errors in the assessment, several non-invasive diagnostic tests that can be used instead of liver biopsy are being investigated. In this study, it is aimed to evaluate the availability of serum IP-10 levels instead of liver biopsy on evaluation of histological activity index and fibrosis in patients with chronic hepatitits B. METHODS: The study group was consisted of 63 CHB patients with indication for liver biopsy. Demographic data of all participating patients such as age, sex, smoking and alcohol use, systemic illnesses, the presence of co-infection, medications, height, weight and possible transmission routes of hepatitis were questioned. Complete blood count, biochemical tests, coagulation tests, thyroid function tests, autoimmune hepatitis tests and hepatitis indicators were obtained from the patients simultaneously with liver biopsy. After 5 ml of blood sample was taken from the patients for the study, the serum samples were extracted and stored at -80 °C until the day of testing for serum IP-10 level. Serum IP-10 levels were assessed by ELISA. Fibrosis stages of the patients were compared statistically with their serum IP-10 levels. RESULTS: There was no statistically significant relation between serum IP-10 level and fibrosis stage or necroinflammatory activity. However, there was significant correlation between fibrosis stage and serum IP-10 level in HBeAg positive patients. DISCUSSION: In several studies conducted so far, IP-10 has been shown to have an important role in the induction and the progression of liver damage in viral hepatitis and to be associated with fibrosis level in especially CHC patients. However it is controversial whether IP-10 demonstrates fibrosis level. CONCLUSIONS AND RECOMMANDATIONS: In our study there was no significant correlation between serum IP-10 level and HAI. The number of enrolled patients and the patients with the advanced fibrosis were limitations of our study. There is need for larger scaled studies to demostrate relationship between serum IP-10 level and fibrosis. KEY WORDS: IP-10, fibrosis, hepatitis B