Konvulzif dirençli status epileptikusta mortaliteye etki eden faktörlerin dirençli olmayan konvulzif status epileptikus ile karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Retrospective study of refractory status epilepticus comparing the factors causing mortality with NON-refractory status epilepticus
- Tez No: 447448
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE SABİHA TÜRE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Giriş: Dirençli Status Epileptikus (DSE), Status Epileptikus (SE) olgularının %9-44'ünü oluşturup birinci ve ikinci basamak SE tedavisine yanıt alınamaması durumudur, mortalitesi %11 ile %77 arasında değişmektedir. Amaç: Genel SE popülasyonunda dirençliliğe ve mortaliteye etki eden faktörlerle birlikte, DSE ile Dirençli olmayan SE alt gruplarında mortaliteye etki eden faktörlerin araştırılması ve karşılaştırmalı olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Bu retrospektif çalışmaya 2011-2016 yılları arasında nöroloji yoğun bakımımızda yatan 109 hasta dahil edildi. 52 hasta DSE iken 57 hasta dirençli olmayan SE idi. Hastaların demografik verilerine, öykülerine ve tanı –izlem sürecindeki klinik bulgularına tıbbi kayıtlardan ulaşılarak DSE ve dirençli olmayan SE olguları arasındaki dirençlilik ve mortalite ile ilgili ilişkiler istatistiksel olarak incelendi. Sonuç: Çalışmamızda refrakteritenin mortalite ile ilişkili olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Introduction: Afflicting up to 9-44% of all Status epilepticus (SE) cases, Refractory Status Epilepticus (RSE) is an uncontrolled epileptic seizure activity unresponsive to first and second line SE therapy. Mortality of RSE is between 11-77% Aim: The aims of the study are to determine the factors affecting mortality and refractoriness and to analyze and to compare the factors causing mortality between RSE and non-RSE subgroups. Material-method: 109 SE patients hospitalized in our neurological intensive care unit between 2011 and 2016 were included to this retrospective study. 52 were RSE and 57 were non-RSE. All clinical data about the clinical follow-up were emerged from the archive of our hospital. Factors which may cause mortality and refractoriness were categorized for statistical analysis. Results: No significant relationship was found between mortality and refractoriness.