Association of cytokine gene polymorphisms to Hepatitis B and C virus infection
Hepatit B ve C virus enfeksiyonunun sitokin gen polimorfizmi ile ilişkisi
  1. Tez No: 386754
  2. Yazar: PINAR ATALAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAY KORACHI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Akut ve kronik ciğer hastalıklarının en yaygın nedeni Hepatit B ve Hepatit C virüsü enfeksiyonlarıdır. Sitokinler, doku homeostasizini ve inflamasyon sürecini kontrol etmekte önemli bir rol oynar. Tek nükleotid polimorfizmleri, viral hepatite yatkınlıkta ve hastalığın seyrinde etkili olabilirler. Bu çalışmanın amacı sitokin gen polimorfizmleri ile kronik hepatit B ve C hastalarının bu hastalığa yatkınlıkları arasındaki ilişkiyi tespit etmektir. 60 kronik HBV hastası, 40 kronik HCV hastası, 30 HBV taşıyıcısı ve 117 sağlıklı kontrol grupları kendi aralarında karşılaştırıldı. Genomik DNA'lar, QIAmp DNA Mini Kit kullanılarak elde edildi. Tumor nekrozis faktör alfa (TNF-?), interlökin -10 (IL-10), interlökin -6 (IL-6) ve interferon-gama (IFN-?) genleri üzerindeki ilgili bölgeler Amplifikasyon Refraktör Mutasyon Sistemi (ARMS) - polimeraz zincir reaksiyonu (PZR) ile genotiplendi. SPSS istatistik analiz yazılımındaki ki kare testi (?2), ve bağımsız `t' testi kullanılarak polimorfizimlerin dağılımı incelendi. Odds oranları (O.R) ve güven aralıkları (CI) hesaplandı. Sonuçlara göstermektedir ki; kronik hepatit B enfeksiyonu ile TNF-?-308 (A/G), IL-10-1082 (A/G), IL-10-819 (C/T), IFN- ?+874 (A/A) genotipleri ve IL-10 ACC haplotipi, kronik hepatit C enfeksiyonu ile TNF-? -308 (A/G) genotipi ilişkilidir. Ayrıca hepatit B enfeksiyonunun asemptomatik formunun ise IL-6-174 (C/G) genotipi ile ilişkili olduğu görülmüştür. Kronik hepatit C hastalarında, IL-10-1082 (A/A) genotipinin, hastalardaki yüksek ALT-AST enzim seviyeleri ve yüksek viral yükleriyle ilişkisi olduğu gözlemlenmiştir. TNF-, IL-10, IL-6 ve IFN- genlerindeki polimorfizmler gibi immunogenetik faktörler, hastaların kronik HBV ve HCV enfeksiyonlarına yatkınlıklarında, aynı zamanda bazı hastaların hepatit B'nin taşıyıcı formuna olan yatkınlığındaki konak genetik faktör olabilirler.
Özet (Çeviri)
Hepatitis B virus (HBV) and Hepatitis C virus (HCV) infections are the most common cause of acute and chronic liver disease worldwide. Cytokines play an important role in controlling inflammatory processes and tissue homeostasis. Single nucleotide polymorphisms (SNPs) may have an impact on the susceptibility to and progression of viral hepatitis. The purpose of this study was to assess the correlation between cytokine gene SNPs and susceptibility of chronic hepatitis B and C. 60 patients with chronic HBV and 40 patients with chronic HCV infection, 30 HBV carriers and 117 healthy controls were compared. DNA was extracted from blood samples by using the QIAmp DNA Mini Kit. Genotyping was carried out by the amplification refractory mutation system (ARMS)-polymerase chain reaction (PCR) in the promoter sites of tumor necrosis factor alpha (TNF-), interleukin (IL)-10, interleukin -6 (IL-6), interferon-gamma (IFN- ). The distributions of the polymorphisms were compared by using Chi square test (?2) in SPSS statistical analysis software. Chronic HBV infection was associated with TNF-?-308 (A/G), IL-10-1082 (A/G), IL-10-819 (C/T), IFN- ?+874 (A/A) genotype and ACC haplotype of IL-10. Chronic HCV infection was associated with TNF-? -308 (A/G) genotype. Asymptomatic form of HBV infection is associated with IL-6-174 (C/G) genotype. In chronic HCV infection, elevated AST- ALT levels and viral loads was found independently associated with IL-10-1082 (A/A) genotype. Immunogenetic factors, such as single nucleotide polymorphisms in TNF-?, IL-10, IL-6, and IFN- ? can be the host genetic factor that is associated with susceptibility to chronic HBV and HCV infection.