Konkur atlarında egzersiz sonrası bazı kan parametrelerindeki değişiklikler ve bu değişikliklere Fluniksin Meglumine'nin etkisi
Effect of Flunixin Meglumine on some blood parameter variables in competition horses after exercising
- Tez No: 44747
- Danışmanlar: DOÇ.DR. M. KAZIM BÖRKÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Veteriner Hekimliği, Endocrinology and Metabolic Diseases, Veterinary Medicine
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Egzersiz sonrası atlarda bazı kan parametrelerinde değişiklikler ve bu değişikliklere non-steroid antiinflamatuvar ilaçlardan fluniksin meglumine'nin (Finadayne) etkinliğini araştırmak amacıyla yapılan bu çalışmada değişik yaş, ırk ve cinsiyetten 30 adet konkur atı kullanıldı. Araştırmada kullanılan atlar üç gruba ayrıldılar. I. grup 10 ata egzersiz yaptırıldıktan sonra 1.1 mg./kg. dozda i.v. fluniksin meglumine uygulandı. II. grup 10 ata egzersiz yaptırılıp hiç bir ilaç uygulanmadı ve dinlenmeye bırakıldı. III. grup 10 at egzersiz yaptırılmayan ve ilaç uygulanmayan kontrol grubu olarak dinlenme halinde bırakıldı. Atların egzersiz programlarını 1 5-20 dakikalık gezintiyi takiben açık kum manejde 40-45 dakika koşma ve engel atlama teşkil etti. Atlardan egzersiz öncesi (I. kan örneği), egzersizden sonra (2. kan örneği) ve ilk kan örneğinden 24 saat sonra (3. kan örneği) olmak üzere üç kez kan örneği alındı. Kan örnekleri alınmadan önce rektal beden ısıları ölçüldü. Her bir kan örneğinde laktat, kreatin fosfokinaz (CPK), aspartat aminotransferaz (AST), alanin aminotransferaz (ALT), alkalen fosfataz (ALP), eritrosit sayılan (RBC) ortalama eritrosit hacmi (MCV), hemoglobin (Hb), hematokrit (Hct), lökosit sayılan (WBC) kan pH, pC02, p02, HCO 02 Sat, baz eksez, total protein ve albumin değerleri belirlendi. Egzersizden sonra fluniksin meglumine uygulanan ve uygulanmayan atlarda kan laktat, CPK, AST.
Özet (Çeviri)
51 8. SUMMARY EFFECT OF FLUNDON MEGLUMİNE ON SOME BLOOD PARAMETER VARIABLES IN COMPETITION HORSES AFTER EXERCİSİNG Summary: In this study, which is carried out to determine the blood parameter changes after exercise and the effect of flunixin meglumine (Finadayne) non-steroid antiinflammatuary drug, on these parameter variables in 30 competition horses with varying age, race and sex. The horses used in this study were divided in three groups. The first group of 10 horses were subjected to exercise and then 1.1 mg/kg i.v. flunixin meglumine was administered to them. To the second group of 10 horses, after exercise, no drug was administered and they were given rest. The third group of 10 horses were subjected to no exercise and no drug and were left to rest as the control group. The exercise programs of the horses were composed of 15-20 minutes of walk and then 40-45 minutes of running in open sand manege and steeple chase. From the horses, blood samples were taken before exercise (1. st blood sample), after the exercise (2 nd. blood sample), and 24 hours after the first blood sample (3 rd blood sample). Before getting the blood samples, rectal temperatures were measured. In all of the blood samples, lactate, creatine phosphokmase (CPK), aspartate aminotransferase (AST), alanine aminotransferase (ALT), alkaline phosphatase (ALP), red blood cells (RBC), mean corpusculer volume (MCV), haemoglobine (Hb), haemotocrite (Hct), white blood cells (WBC), blood pH, p CO2, p O2, HCO~3, O2 Sat, base excess, total proteins and albumine values were determined.