Üniversite öğrencilerinin serbest zaman motivasyonları ile rekreasyonel etkinliklere katılımına engel olan faktörlerin incelenmesi
Investigation of leisure motivation and obtacle factors to attend recreational activities of university students
- Tez No: 447478
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN PEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın amacı üniversite öğrencilerinin rekreatif aktivitelere katılımına engel olan unsurları ve serbest zaman motivasyonlarını belirlemek ve karşılaştırmaktır. Araştırmaya 2014-2015 eğitim-öğretim yılında Erciyes Üniversitesi'nde öğrenim gören (800) öğrenci gönüllü olarak katılmıştır. Çalışmaya katılan gönüllülerden kişisel bilgilerini içeren sosyo-demografik bilgi formu,“Boş Zaman Engelleri Ölçeği”ve“Boş Zaman Motivasyon Ölçeği”uygulanmıştır. Verilerin analizinde IBM SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 20 istatistik paket programı kullanılmıştır. Üniversite öğrencilerinin Boş zaman Engelleri ve Boş Zaman motivasyonu ölçeklerinden aldığı puanların aritmetik ortalama ve standart sapma X±SS olarak sunulmuştur. İkili karşılaştırmalarda bağımsız gruplarda t testi kullanılır iken, çoklu karşılaştırmalarda tek yönlü varyans analizi, oluşan farklılıkların tespitinde ise Tukey HSD testinden faydalanılmıştır Ölçeklerden elde edilen verilerin ilişkisini ortaya çıkarmak için Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate and determine recreational motivation levels and recreational participation tendencies of university students At this study, 800 univesity students were participated volunteerly. A socio-demographic data form, leisure motivation scale and obstacles to leisure scale were performed by volunteers Data were saved by using IBM SPSS 20.0 (Statistical Package for the Social Sciences). All results were given as mean±standard deviation (X±SS). When comparing two groups, t test were performed. The other variables was investigated with the use of ANOVA followed by post hoc testing (Tukey's honestly significant difference, Tukey HSD). Pearson Moments to reveal the relationship of the data obtained from the multiplication of two scale correlation analysis was performed.