Üniversite öğrencilerinin boş zaman motivasyon ve tatminlerinin incelenmesi
Study on leisure motivations and satisfactions of university students
- Tez No: 379326
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN ERİM ERHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, Atatürk Üniversitesi'nin Farklı Bölümlerinde Öğrenim Gören Öğrencilerin Boş Zaman Motivasyon ve Tatminlerinin farklı değişkenlerle karşılaştırılarak aralarındaki ilişkinin incelenmesidir. Materyal ve Metot: Araştırmanın evrenini; Atatürk Üniversitesi'nin farklı bölümlerinde öğrenim gören 19.153 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma örneklemi tabakalı örnekleme yöntemi kullanılarak oluşturulmuştur. Araştırmanın örneklemi, 218 kadın ve 244 erkek olmak üzere toplam 462 öğrenciden oluşmaktadır. Çalışmada 3 bölümden oluşan anket şeklinde veri toplama aracı kullanılmıştır. Birinci bölümde demografik özelliklerle ilgili sorular, ikinci bölümde Mutlu tarafından 2008 yılında Türkçeye uyarlanan“Boş Zaman Motivasyon Ölçeği”, üçüncü bölümde ise Karlı tarafından Türkçeye uyarlanan“Serbest Zaman Tatmin Ölçeği”kullanılmıştır. Katılımcılardan elde edilen verilere IBM SPSS Statistics 20.0 yazılımı aracılığıyla çeşitli istatistiki analizler uygulanmıştır. Katılımcıların demografik özelliklerinin saptanması için Frekans Analizi, anketlerin normal dağılıma uygun olup olmadığını test etmek için Shapiro-Wilk testi, cinsiyet değişkenine göre boş zaman motivasyonu alt boyutları ortalamaları, boş zaman tatmin alt boyutları ortalamaları ve boş zaman tatmin toplam puanları arasında farklılığı saptamak için Mann-Whitney U testi yapılmıştır. Katılımcıların boş zaman motivasyon alt boyutları ortalamaları, tatmin alt boyutları ortalamaları ve tatmin toplam puanlarına göre; yerleşim birimi, ailesinin aylık geliri, öğrenim gördüğü alan, başarısını etkileme durumu, katıldıkları etkinlik türü ve aktivite sıklığı değişkenleriyle kendi aralarında karşılaştırma yapmak için Kruskall-Wallis H testi uygulanmıştır. Son olarak katılımcıların boş zaman motivasyonu alt boyutlarından olan motivasyonsuzluk alt boyutu ortalaması ile diğer alt boyutlar ve toplam tatmin puanı ile diğer alt boyutlar arasındaki ilişkinin saptanması için Spearman Korelasyon analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study is to examine the relationship between the Leisure Time Motivations and Satisfactions of the Students at Different Departments of Ataturk University by comparing with different variables. Material and Method: The population of the study is comprised of 19.153 students at different departments of Ataturk University. The sampling of the study has been created by means of stratified sampling method. The sampling of the study consists of 462 students, including 218 females and 244 males. In the study, a data collection tool in the form of a survey comprised of 3 sections was used. In the first section, questions related to demographic characteristics; in the second section, a“Leisure Motivation Scale”adapted to Turkish by Mutlu in 2008, and in the third section,“Leisure Satisfaction Scale”adapted to Turkish by Karlı were used. A variety of statistical analyses were conducted on the data obtained from the respondents through IBM SPSS Statistics 20.0 software. A Frequency Analysis was conducted to determine the demographic characteristics of the respondents; a Shapiro-Wilk test was carried out to test whether the surveys are in accordance with the normal distribution, and Mann-Whitney U test was carried out to determine the difference between the average sub-dimensions of the leisure motivation based on the gender variable, the average sub-dimensions of the leisure satisfaction, and total score of leisure satisfaction a Kruskall-Wallis H test was carried out to compare between the dwelling units, monthly family income, field of study, status of affecting their study, type of activity they participate, and frequency of activity variables according to the average sub-dimensions of the leisure motivation, the average sub-dimensions of the leisure satisfaction, and total satisfaction score of the respondents. Finally, a Spearman Correlation analysis was carried out to determine the relationship between the sub-dimension of lacking motivation as one of the sub-dimensions of the leisure motivation of the respondents and other sub-dimensions as well as total score of satisfaction and other sub-dimensions.