Levetirasetam ve nefirasetamın NB2A hücre kültür hattındaki etkileri
Effects of levetiracetam and nefirasetam on the NB2A cell culture line
  1. Tez No: 447479
  2. Yazar: ERTAN DARIVERENLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİL VURAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu projenin amacı, Rasetam grubu içerisinde yer alan 2 antiepileptik ilaç levetirasetam ve nefirasetamın fare nöroblastoma hattı (NB2a) kanser hücre dizininde olası nörotoksik veya nöroprotektif etkilerinin araştırılmasıdır. Son yıllarda yaşlı bireylerin sayısının giderek artmasıyla birlikte nörodejeneratif hastalıklarda da bir artış söz konusudur. Bu hastalıkların tedavisi genellikle semptomatiktir. Ancak hastalığın progresyonu devam eder. Bu nedenle yeni ilaçlara ihtiyaç duyulmaktadır. Rasetam grubu içerisinde yer alan; levetirasetam ve nefirasetam bu amaçla kulanılabilecek yeni ilaçlardan olabilir. Levetirasetam ve nefirasetam bazı çalışmalarda nöroprotektif bazılarında ise az da olsa nörotoksik etkisi olabileceği bildirilmektedir. Çalışmamızda ilk olarak bu ilaçların nörotoksik etkileri olup olmadığı fare kaynaklı Nöroblastoma (NB2a) dizin hücrelerinde araştırıldı. Bu amaçla ilaçların toksik etkileri Nörotoksisite Tarama Testi (NTT) ile, apopitotik etkileri TUNEL yöntemi ile ve hücre canlılık testi MTT yöntemi ile incelendi. NTT testinde ılımlı nörotoksik etkileri saptanmadı. Nörotoksik etkili klorprifos ile NB2a hücreleri kültür ortamında nörotoksisite oluşturularak levetirasetam ve nefirasetamın nöroprotektif etkileri yüksek konsantrasyonlarda gözlemlendi. Bu koruyucu etki sıkça görmeye başladığımız organafosfat toksisitesine maruz kalmış veya benzeri nörodejeneratif problemler yaşayan kişilerin sağlıklarına kavuşabilme olanağı sağlayabilecektir. Böylece nörodejeneratif hastalıkların tedavisinde önemli bir halk sağlığı sorunu ortadan kaldırılabilecektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this project is to investigate possible neurotoxic or neuroprotective effects of two antiepileptic drugs levetiracetam and nefiracetam, members of racetam group, on mouse neuroblastoma cancer cell lines (NB2a). Physicians diagnose neurodegenerative diseases more often in recent years, mainly due to the increase in the number of elderly people. Treatments of these diseases are usually symptomatic and diseases usually progress. Therefore, new medications are required. Among the rasetam group, levetiracetam and nefiracetam are newly-developed drugs that can be used for this purpose. Levetiracetam and nefiracetam have been reported to be neuroprotective by some researchers while others argued that they may have slight neurotoxic effects. In the present study, we examined whether these drugs have neurotoxic effects using neuroblastoma cell line of mouse origin (NB2a). For this aim, the toxic effects and apoptotic effects of the drugs have been tested by Neurotoxicity Screening Test (NST) and TUNEL method and MTT cell viability test, respectively. There were no moderate neurotoxic effects on NTT test. İn NB2a cell culture neurotoxicity was induced by chlorpyrifos which has neurotoxic properties and neuroprotective effects of levetiracetam and nefiracetam was observed at high concentrations. This protective effect may provide help patients with neurodegenerative problems or those who are exposed to organophosphate toxicity. By this way neurodegenerative diseases, which is a significant health issue can be eliminated.