Neovaskuler yaşa bağlı makula dejenerasyonunda intravitreal ranibizumab ve aflibercept etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of treatment outcomes of intravitreal ranibizumab with aflibercept in cases of treatment naive neovascular AGE related macular degeneration
- Tez No: 447497
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN KURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç Gerçek klinik yaşamda naiv neovaskuler YBMD hastalarında 0,5 mg ranibizumab ve 2 mg aflibercept tedavisinin morfolojik ve fonksiyonel etkinliğinin karşılaştırılması Metod Retrospektif tek merkezli olan bu çalışmaya daha önce tedavi almamış naiv neovaskuler YBMD hastaları dahil edildi. Çalışma kapsamında aflibercept grubuna 27 hastanın 30 gözü, ranibizumab grubuna ise 32 hastanın 38 gözü dahil edildi. Tüm hastalara 3 aylık yükleme dozu sonrasında PRN tedavi rejimi uygulandı. Yapılan aylık kontrollerde anatomik ve fonksiyonel kötüleşme mevcuttsa re-enjeksiyonlar yapıldı. Ranibizumab ve aflibercept grupları arasında enjeksiyon sayıları, görme keskinliği değişiklikleri ve santral makuler kalınlık değerleri karşılaştırıldı. Bulgular Ranibizumab grubunda tedavi öncesi EİDGK 0,92 ± 0,53 logMAR iken tedavi sonunda EİDGK 0,83 ± 0,52 logMAR idi (p= 0,123). Aflibercept grubunda ise tedavi öncesi EİDGK 1,03 ± 0,57 logMAR iken tedavi sonunda EİDGK 0,94 ± 0,6 logMAR olarak bulundu (p= 0,061). Her iki grupta da tedavi sonrası EİDGK tedavi öncesi ile karşılaştırıldığında anlamlı bir değişiklik saptanmadı. Aflibercept grubunda tedavi sonrasında hastaların %86,7 sinde görmede artış veya 15 harften az görme kaybı, %23,3 ünde en az 15 harf artma ve %13,3 ünde en az 15 harf azalma olduğu görüldü. Ranibizumab grubunda ise tedavi sonrasında hastaların %89,5 inde görmede artış veya 15 harften az görme kaybı, %23,8 inde en az 15 harf artma ve %15,8 inde en az 15 harf azalma olduğu görüldü. Bu oranlar iki grup arasında karşılaştırıldığında anlamlı bir fark saptanmadı (p= 0,956). Her iki grupta ortalama enjeksiyon sayısı 3,86 olup ranibizumab grubunda ortalama takip süresi 9,4 ay, aflibercept grubunda ise ortalama takip süresi 9,9 ay olarak bulundu. Her iki grup ortalama enjeksiyon sayısı ve takip süresi açısından birbirine benzer bulundu. Ranibizumab grubunda ortalama 4,47±17,07, aflibercept grubunda ise ortalama 4,00±12,27'lik harf kazancı sağlandı. Her iki grupta da SMK değerleri başlangıç değerlerine göre anlamlı olarak azalmış bulundu (p= 0,000). Görsel kazanç (p= 0,899) ve SMK değişikliği (p= 0,495) açısından iki grup arasında anlamlı bir fark saptanmadı. Ayrıca her iki tedavi grubunda tedavi süresince göz içi basıncında anlamlı bir değişiklik gözlenmedi. Sonuç Her ne kadar tedavi sonrası EİDGK başlangıç değerleriyle karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir değişiklik izlenmese de her iki grupta da hastaların büyük çoğunluğunda görme keskinliğinin stabilize olduğu izlendi. İki grup arasında enjeksiyon sayıları benzer bulunmuş olup görsel ve anatomik sonuçlar açısından da anlamlı bir fark izlenmedi. Naiv neovaskuler YBMD hastalarında intravitreal aflibercept ve ranibizumab tedavisi, benzer enjeksiyon sayısı ile benzer anatomik ve görsel değişiklikler göstermişlerdir.
Özet (Çeviri)
Purpose: To compare the functional and morphological treatment outcomes of ranibizumab with aflibercept in cases of treatment naive neovascular age-related macular degeneration(AMD) in a real life clinical setting. Metods: This retrospective single-institution study included patients who had been diagnosed with treatment-naive neovascular AMD. The study included 30 eyes of 27 patients in aflibercept group,38 eyes of 32 patients in ranibizumab group. After a fixed loading dose of three injections, PRN treatment regimen was applied to all patients. Retreatment was allowed if anatomical or functional deterioration was noted at follow –up visits. Changes in visual acuity(letters) and central foveal thickness(CFT) ,the best corrected visual acuity(BCVA) at before after treatment as well as number of injections were compared between ranibizumab and aflibercept groups. Results: In the ranibizumab group, the mean BCVA value was 0,92±0,53 logMAR before treatment and 0,83±0,52 logMAR after treatment(p:0,123). In the aflibercept group, the mean BCVA value was 1,03±0,57 logMAR and 0,94±0,6 logMAR after treatment(p:0,061). In both groups, there was no significant difference in posttreatment BCVA compared with pretreatment visual acuity. BCVA either improved or visual loss ˂ 15 ETDRS letter in %86,7 of eyes, visual gain ≥ 15 ETDRS letter in % 23,3 of eyes and visual loss ≥ 15 ETDRS letter in %13,3 of eyes were noted in the aflibercept group. BCVA either improved or visual loss ˂ 15 ETDRS letter in %89,5 of eyes, visual gain ≥ 15 ETDRS letter in % 23,8 of eyes and visual loss ≥ 15 ETDRS letter in %15,8 of eyes were noted in the ranibizumab group. There was no difference for this proportional visual gains between two groups(p:0,956). The mean number of injections was 3,86 in both groups. The mean follow-up time was 9,4 months in the ranibizumab group,9,9 months in the aflibercept group. There was no significant difference in the mean number of injections and the mean follow-up time between two groups. Visual gain was 4,47±17,07 letter in the ranibizumab group and 4,00±12,27 letter in the aflibercept group. There was a significant decrease in CFT from the baseline values in both groups at the end of the follow up period.(p:0,000).No significant difference in visual gain(p:0,899), reduction of CFT(p:0,495) was observed between the two treatment groups. Also there were no significant difference in the intraoculer presurre during the follow up period in both groups. Conclusions: Although no significant difference was observed in both groups between posttreatment BCVA compared with pretreatment visual acuity, stabilization of visual acuity was observed in the majority of patients in both groups. The mean number of injections was similar and there was no significant difference in visual and anatomic changes between two groups. Both intravitreal ranibizumab and aflibercept therapy demonstrated similar efficacy in visual and anatomic changes with similar injection burden in treatment naive patients with neovascular AMD.