Sigara içen ve içmeyen erkeklerde vitamin e, vitamin c ve total antioksidan status (tas), total oksidan status (TOS) düzeylerinin değerlendirilmesi
The relationship between vitamin E, vitamin C and total antioxidant status, total oxidant status levels in smoker and nonsmoker MEN
  1. Tez No: 447512
  2. Yazar: MEDİNE MERVE KARADEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RUHUŞEN KUTLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Sigara başta akciğer ve kalp hastalıkları olmak üzere birçok hastalığın etiyolojisinde rol alması nedeniyle tüm dünyada ve özellikle gelişmekte olan ülkelerde önemli halk sağlığı sorunlarından birisidir. Sigaranın bu olumsuz etkilerinin içerdiği serbest radikallere bağlı olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmada sigara içen ve sigara içmeyen erkeklerde vitamin E, vitamin C ve total antioksidan status (TAS), total oksidan status (TOS) düzeylerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Vaka kontrol tipindeki bu analitik araştırma Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Polikliniğinde yapıldı. Çalışmaya vaka grubu olarak sigara bırakmak için başvuran erkek hastalar, kontrol grubu olarak periyodik sağlık muayenesi polikliniğine herhangi bir sebeple başvuran ve hiç sigara içmemiş bireyler alındı. Çalışmaya alınan sigara içen 78 kişi ve sigara içmeyen 82 kişi cinsiyet ve yaş yönünden birbirine benzer özellikteydi. Hipertansiyon, diyabet, kronik obstruktif akciğer hastalığı, koroner arter hastalığı gibi bilinen sistemik bir hastalık öyküsü olanlar ile son 2 ay içerisinde antioksidan özellikli ilaç kullanım öyküsü olanlar çalışmaya alınmadı. Katılımcılara sosyodemografik özelliklerini ve sigara kullanım durumlarını içeren bir anket formu uygulandı. Katılımcıların bağımlılık durumunu değerlendirmek için Fagerström nikotin bağımlılık testi kullanıldı. Ayrıca katılımcıların kilo, boy, bel, kalça çevreleri ve kan basınçları ölçüldü. Katılımcıların 10–12 saat açlık sonrası alınan kanlarında HDL-c, LDL-c, trigliserit, total kolesterol, açlık kan şekeri, TAS, TOS, vitamin E, vitamin C düzeyleri tayin edildi. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 20.00 programı kullanıldı, p değerinin
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Smoking is one of the most important public health concerns in the world especially in developing countries due to the fact it causes many diseases including lung and heart diseases. It is believed that these unfavorable effects of smoking result from free radicals. In this study, we aimed to assess the vitamin E, vitamin C and total antioxidant status (TAS), total oxidant status (TOS) in smoking and non-smoking men. Material and Method: This case control analytical study was conducted on 78 smokers who applied to the Family Medicine policlinic at Meram Medical Faculty and 82 people who had never smoked or had not smoked during the past 6 months. Those who had systemic medical history such as hypertension, diabetes, chronic obstructive lung disease and coronary heart disease and those who had been on an antioxidant therapy during the past 2 months were not included in the study. A survey form was administered to the participants to learn about their socio-demographic features and smoking status. Fagerström nicotine dependence test was used in order to assess the participants' addiction status. Moreover, the participants' weight, height, waist and hip circumferences and blood pressures were measured. LDL, HDL, total cholesterol, triglyceride, fasting blood glucose,Vitamin E, Vitamin C and TAS, TOS levels of the participants were determined in the blood samples that had been taken after 10-12 hours of fasting. The SPSS 20.0 statistical software package was used in data entry and analysis. The level of significance in statistical tests was considered as p>0.05 Results: The mean age of 160 men who participated in our study was 33.00±10.61 years. There were statistically significant difference between the smokers and non-smokers in terms of mean fasting blood glucose (p0,05).