Konik ışınlı bilgisayarlı tomografi kullanılarak yaş ve cinsiyete göre alt ve üst daimi birinci büyük azı dişlerinde pulpa odasının hacimsel olarak ölçülmesi
Volumetric pulp chambers measurements in mandibular and maxillary permanent first molar using cone-beam computed tomography BY age and gender
  1. Tez No: 447517
  2. Yazar: ANIL AÇIKLAR KAVAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN CANER TÜMEN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Günümüzde konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) diş hekimliği klinik uygulamalarında değerli bir araç haline gelmiştir. Tanıda, tedavi planlamasında, tedavi işlemi aşamalarında ve tedavi sonrası takip sürecinde geniş bir kullanım alanı bulunmaktadır. Tez çalışmamızın amacı; KIBT kullanarak alt ve üst daimi 1. büyük azı dişlerinin pulpa odasının anatomik yapısını üç boyutlu olarak göstermek, total pulpa odasının mm3 cinsinden hacimsel olarak ölçümünü yapmak, ölçümler sonucu pulpa odası hacim değişimlerini istatistiksel olarak yaşa ve cinsiyete göre değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Tez çalışmamızda, Dicle Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Anabilim Dalı arşivinde bulunan 7-18 yaş arasındaki hastaların farklı nedenlerle alınmış olan KIBT görüntüleri retrospektif olarak incelenmiştir. Bu görüntüler arasından çürüksüz, restorasyonsuz, kök kanal tedavisi ve veneer kuron yapılmamış, taurodonti anomalisi bulunmayan, çekim işlemi uygulanmamış, çevre dokularında herhangi bir patoloji olmayan toplam 80 hastanın 160 adet sağ alt ve üst daimi 1. büyük azı dişlerinin bulunduğu KIBT'leri rastgele seçilerek yaşlara göre dört grupta sınıflandırılmıştır. Her grup kendi içerisinde cinsiyete göre iki alt gruba ayrılmıştır. Kategorize edilen KIBT görüntüleri kullanılarak sağ alt ve üst daimi 1. büyük azı dişlerinin total pulpa odası 3D Slicer yazılım programında segmente edilmiş, yeniden yapılandırılmış ve total pulpa odasının mm3 cinsinden hacim ölçümleri yapılmıştır. Veriler doğrultusunda istatistiksel analiz yöntemleri kullanılarak; yaşa ve cinsiyete göre gruplar arasında alt ve üst daimi 1. büyük azı dişlerinin total pulpa odasındaki hacimsel değişimler, aynı grup içerisinde ortalama hacim değerleri ile cinsiyetler arasında fark bulunup bulunmadığı değerlendirilmiştir. Verilerin normal dağılım varsayımına uygunluğu Kolmogorov-Smirnow, homojenliği ise Levene testleri ile incelenmiştir. Gruplar arası ortalamaların karşılaştırılmasında tek yönlü varyans analizi (ANOVA) testi, gruplar arası çoklu karşılaştırma testlerinde Tukey-HSD ve bağımsız gruplarda ise Indepedent-t testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Today, cone beam computed tomography (CBCT) has become a valuable tool for the practice of dentistry. There is a wide range of applications in diagnosis, the treatment planning, treatment and after the treatment process. The aim of this study was to demostrate the anatomical structure of pulp chamber, measure the volume of the total pulp chambers in mm3 and evaluate the pulp chamber volume changes by age and gender statistically in mandibular and maxillary first molars by means of CBCT. Material and Methods: In our thesis study, CBCT examinations of patients between the ages of 7-18 years, which were carried out due to different reasons and stored in the archive of Dental and Maxillofacial Radiology Department of the Faculty of Dentistry of Dicle University were evaluated retrospectively. The CBCT images of a total of 160 patients were investigated and 80 patients, who did not have any dental caries, restoration, root canal treatment and veneer crown, taurodont anomaly, any tooth extraction or pathological process in the surrounding tissues were randomized into four groups according to age, if they had lower and upper right permanent first molar teeth visualized in their CBCT. Each group in itself was divided into two subgroups according to the gender of the patients. With the help of the categorized CBCT images, the total pulp chamber of the lower and upper right permanent first molar teeth were segmented with the 3D Slicer software program. Then they were reconstructed and the volumes of the total pulp chamber were measured in mm3. We analyzed the collected data with statistical analysis methods and we evaluated whether there was any difference between the patients grouped according to the age and gender in respect of volume changes in the total pulp chamber of the lower and upper permanent first molar teeth and whether there was any difference between the mean volume values and gender of the patients within the same group. Kolmogorov-Smirnov test was used to determine whether the data was normally distributed and the homogeneity of the data was tested with Levene tests. For the comparison of the mean values of the groups one-way analysis of variance (ANOVA) test, for the multiple comparison between the groups Tukey-HSD test and for the independent groups Independent-t test were implemented.