Geriatrik hastalarda kalça kırıklarında genel ve rejyonel anestezinin morbidite-mortalite ve hastanede kalma sürelerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of effects of general and regional anesthesia on morbidity-mortality and hospitalization time in geriatric hip fractures
- Tez No: 447518
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREF OTELCİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Bu çalışmada cerrahi olarak tedavi edilen kalça kırıkları sonrasında anestezi tekniğinin geriatrik hastalarda böbrek ve karaciğer fonkiyonları, hastanede kalma süreleri ve morbidite-mortalite üzerine yaptıkları etkiyi karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Elektif veya acil olarak kalça kırığı nedeniyle opere edilen 65 yaş ve üzeri 331 hastanın dosyaları incelenerek; genel ve rejyonel anestezi olarak iki gruba ayrıldı. Her iki grubun yaş, cinsiyet, ASA skoru, ek hastalık varlığı, serviste ve yoğun bakımda kalma süreleri, mortalite ve morbiditeleri, preoperatif ve postoperatif hemoglobin, hematokrit, BUN, kreatinin, AST, ALT değerleri, intraoperatif kanama miktarları ve yapılan kan transfüzyonları ile birlikte kırık tipi ve yapılan cerrahi yöntemi retrospektif olarak değerlendirildi. Bulgular: Genel anesteziyle karşılaştırıldığında rejyonel anestezi verilen grupta hastanede ve yoğun bakımda kalma süreleri, kanama miktarları, yapılan kan transfüzyonu miktarları istatistiksel olarak anlamlı düzeyde düşük bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study analysis the effect of the anesthesia tecniques on the liver and kidney function, hospitalisation time and mobidity- mortality in geriatric patients who has hip fractures with surgical treatment. Material and Methods: A total of 331 patients older than 65 who has surgical treatment for hip fractures elective or urgency, classified in two groups; regional and general anesthesia. Age, sex, ASA score, co-morbid disease, hospitalisation time of clinic and intensive care unit, mortality, morbidity, preoperative-postoperative hemoglobine, hematocrit, BUN ,creatine, SGOT, SGPT parameters, intraoperative loss of blood, necessity of blood transfussion and type of fractures of both groups were recorded and evaluated retrospectively. Results: İn the group of regional anesthesia hospitalisation time in clinic and intensive care unit, loss of blood, necessity blood transfussion was significantly lower than the other group (p0,05).