İntraoral otojen greft donör sahalarının kemik hacimleri ve kaliteleri açısından konik ışınlı bilgisayarlı tomografi kullanılarak değerlendirilmesi
Evaluation of intraoral autogenous graft donor sites in terms of bone volume and quality using cone beam computed tomography,
- Tez No: 699115
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜKET AYBAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın amacı intraoral otojen greft donör sahalarının elde edilebilecek greft hacminin ve bu greftlerin hounsfield cinsinden kemik yoğunluklarının yaşa ve cinsiyete göre değişiminin incelenmesidir. İstanbul Üniversitesi Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Anabilim Dalı'nda Konik Işınlı Bilgisayarlı Tomografi görüntüleri elde edilen hastaların verileri retrospektif olarak incelenmiştir. Değerlendirmesi yapılan bütün hastaların CBCT görüntülemeleri İstanbul Üniversitesi Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Anabilim Dalı'nda kullanımda olan Scanora 3Dx marka CBCT cihazı (Scanora® 3Dx, Soredex, Tuusula, Finlandiya) ile yapılmıştır. 20-60 yaş aralığında Ramus, Tuber, Simfiz bölgelerinde herhangi bir patoloji bulunmayan, ikinci büyük azı ve alt keser dişleri ağızda olup üçüncü molar dişleri bulunmayan, ilgili bölgelerde patolojisi olmayan ve generalize vertikal veya horizontal kemik kaybı bulunmayan 79 hastanın verileri incelenmiştir. Ramus otojen grefti için donör bölge sınırları anteriorda ikinci büyük azı dişinin 2 mm distali, posteriorda yükselen ramusun tamamen görüntülenebildiği ilk kesit, inferiorda inferior alveoler sinirin 2 mm süperioru, medialde inferior alveolar sinirin 2 mm laterali olarak belirlenmiştir. Tuber otojen grefti için donör bölge sınırları anteriorda ikinci büyük azı dişinin 2 mm distali, posteriorda maksilanın pterygoid kemikle birleşim sınırı, süperiorda sinüs tabanı olarak belirlenmiştir. Simfiz otojen grefti için donör bölge sınırları superiorda kanin dişlerinin apeksinin 5 mm inferioru, inferiorda pogonion noktası, lateralde mental foramenlerin 5 mm anterioru medialde ise lingual korteks olarak belirlenmiştir. Yapılan incelemeler sonucunda kadınların Ramus hacimlerinin erkeklerden yüksek olmasına rağmen simfiz bölgesinin verileri bunun tam tersini göstermektedir. Kemik densitesi olarak ise Tuber bölgesinde kadınlar erkeklerden daha yoğun bir kemiğe sahiptir. Yaş gruplarında genel olarak anlamlı bir fark yoktur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the variation of the graft volume that can be obtained in the intraoral autogenous graft donor sites in Turkish society and the bone density of these grafts in hounsfield units by age and gender. The data of the patients whose Cone Beam Computed Tomography images were obtained in the Department of Oral and Maxillofacial Radiology of Istanbul University were analyzed retrospectively. CBCT imaging of all patients who were retrospectively evaluated was made with the Scanora 3Dx brand CBCT device (Scanora® 3Dx, Soredex, Tuusula, Finland), which is used in the Department of Oral and Maxillofacial Radiology of Istanbul University. The data of 79 patients between the ages of 20-60 who did not have any pathology in the Ramus, Tuber, and symphysis regions, had second molars and lower incisors in the mouth, no third molar teeth, no pathology in the relevant areas, and no generalized vertical or horizontal bone loss were analyzed. For the ramus autogenous graft, the donor site boundaries were determined as 2 mm distal to the second molar tooth anteriorly and the ascending ramus posteriorly, 2 mm superior to the inferior alveolar nerve and medially 2 mm lateral to the inferior alveolar nerve. For the Tuber autogenous graft, the donor site boundaries were determined as 2 mm distal to the second molar tooth anteriorly, the junction border of the maxilla with the pterygoid bone posteriorly, and the sinus floor superiorly. For the symphysis autogenous graft, the donor site boundaries were determined as 5 mm inferior to the apex of the canine teeth in the superior, the pogonion point in the inferior, 5 mm anterior to the mental foramen in the lateral and the lingual cortex in the medial. As a result of the study, although the Ramus volumes of women are higher than men, the data of the symphysis region show the opposite. In terms of bone density, women have a denser bone than men in the Tuber region. There is no overall significant difference in age groups.