Güncel sanatta bir uygulama alanı olarak kent mekanı: İstanbul özelinde bir okuma
Urban space as a field of application in contemporary arts: A study specific to İstanbul
- Tez No: 447614
- Danışmanlar: PROF. DR. TANSEL TÜRKDOĞAN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Güncel Sanatta Bir Uygulama Alanı Olarak Kent Mekânı : İstanbul Özelinde Bir Okuma adlı tez çalışması sanat ve kent mekânı ilişkisini bilinen sanat tarihi içinde değerlendirerek yaşadığı dönüşümü serimlemeye çalışmaktadır. Çalışma kapsamında, kentin tarihi, geçirdiği değişimler, sanatın kent mekânı içindeki evrimi, dönemlerin içinde bulundukları siyasi, sosyal, kültürel durumların etkileri üzerinden değerlendirirken, gündelik hayatın aktığı bir mekân olarak kent hayata karışmayı hedefelyen, temsili aşarak gerçekliğe yaklaşmayı isteyen sanat çalışmaları üzerinden değerlendirmiştir. Çalışma kapsamında tarihsel avangard ve Sitüasyonist Enternasyonal anahtar noktaları oluştururken, kamusal alan, katılımcılık, ilişkisellik, eleştirel sanat, politik sanat, deneyim gibi kavramlardan İstanbul'da yaşanan gelişmeleri değerlendirmek için çokça yararlanılmıştır. Çalışma boyunca resmi sanat tarihinde yerini alan pek çok sanatsal akım, hareket, inisiyatif, kent mekânı ve sanat ilişkisi bağlamında değerlendirilmeye alınırken, son aşamda toplumsal hareketlerin sanatsallığı, avangardın idealleri ve politiği üzerinden okunmaya çalışılmıştır. Çalışma kapsamında İstanbul özelinde bir değerlendirme yapılmış, kent mekânı bağlamında İstanbul'da yapılan uygulamalar dünya örnekleri üzerinden okunmaya çalışılmıştır. Anahtar Kelimeler : Kent, Kamusal Alan, İlişkisellik, Avangard, Toplumsal Hareketler
Özet (Çeviri)
The thesis called Urban Space as a Field Application in Contemporary Arts: A Study Specific to Istanbul tries to have an exposition of the transformation of relationship between art and urban space by evaluating it in the conventional history of art. In the context of this study, the history and transformation of the city, revolution of art in urban space, the effects of political, social and cultural situations in experienced periods were analyzed via works of art which aim to become a part of life in urban space where the daily life flows, and also aim to reach reality by going beyond the imaginative. Within the scope of this study; historical, avant-garde and situationist and international key points were created. Concepts like public space, participation, relationality, critical art, political art, experience were frequently used to evaluate the experienced developments in Istanbul. A lot of artistic movements, action, initiative and urban spaces were analyzed within the context of their relationship with art during the study and in the last stage, being artistic of social movement was studied through ideals and politics of avant-garde. A study specific to Istanbul was carried out, applications performed in Keywords : Urban, Public Spaces, Relationality, Avant-garde, Social Movement