Tunceli'de doğum, sünnet, nikah ve cenaze merasimlerinin dinler tarihi açısından tahlili
Religious historical analysis of birth, circumcision feast, marriage and funeral ceremonies i̇n Tunceli
  1. Tez No: 447875
  2. Yazar: HÜSEYİN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SAMİ BAYBAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Halk Bilimi (Folklor), Religion, Folklore
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 588
Özet
Günümüzde Alevîlik kendi inanç ve fenomenleri ile incelenmesi gereken dini ve kültürel bir gerçeklik olarak karşımıza çıkmaktadır. Tunceli Alevîliği ise daha özel kendine has iç dinamikleri ve tarihsel süreçte oynadığı rol gereği gelecekte de aynı rolü üstleneceği öngörülmektedir. Ülkemizde yaşayan Alevî topluluklarının adet ve geleneklerinde bazı farkların olduğu hata bazen bu farkın çok fazla olduğu savunulmaktadır. Tunceli Alevîliği üzerine yaptığımız araştırma da Tunceli'de doğum sünnet nikah ve cenaze geleneklerinin dini inanç ve dini pratikler olarak nasıl uygulandığı araştırmamızın konusunu oluşturmaktadır. Bu çerçevede Tunceli Alevîliğinde adet ve geleneklerinin nasıl uygulandığını bilimsel yöntemlerle her türlü dini, siyasi, ideolojik ve etnik kaygılardan uzak bir tarzda ortaya çıkarmak şeklinde izah edebiliriz. Tunceli Alevîliğinde var olan doğum, sünnet, nikah ve cenaze merasimlerinin temel çıkış noktasının inanç orijinli olduğunu gördük. Eskiden yaşanan ve bugün yaşayan Alevî adet ve gelenekleri tarihsel süreçte değişik inançlardan etkilenmiştir. Fakat bu çalışmamızda ana etken faktörün İslam ve Ehli-i Beyt kültürü olduğunu gördük.
Özet (Çeviri)
Today, Alawism is accepted as a religious and cultural fact which is needed to be considered with its own belief and phenomenon. On the other hand, Tunceli Alawism, because of its own interval dynamics and role in historical process, is seen as the same prospective role in future. It is supported that there are many, even major, differences between the traditions of Alawi groups living in our country. Based on our research of Tunceli Alawism, the practise of birth, circumcision, wedding and funeral traditions are performed as religious belief and practices form the subject of our study. In this context, we can explain the practice of rituals and traditions in Tunceli Alawism by the form of scientific methods away from all kind of religious, political, ideological and ethnic concerns. We have witnessed that the origin of the ceremonies of birth, circumcision, wedding and funerals in Tunceli Alawism is based on faith. Alawi rituals and traditions, both used to and do exist, have been affected by various beliefs through the historical process. However, in our study, we have seen that the main element for this is the culture of Islam and Ahl al-bayt.