Meme kanserinin erken tanısında kendi kendine meme muayenesinin önemi ve meme kanseri hakkında üniversitemiz medikal ve paramedikal son sınıf kız öğrencilerinin bilgi düzeylerinin karşılaştırılması
- Tez No: 44788
- Danışmanlar: PROF.DR. TAHSİN DEMİRTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genel Cerrahi, Hemşirelik, General Surgery, Nursing
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
56 ÖZET Bu çalışma Atatürk Üniversitesi'nde eğitimi gören son sınıf öğrencilerinin meme kanseri ve erken tanısı için kendi kendine meme muayenesine yönelik bilgi ve uygulamalarını saptamak amacıyla planlanmıştır. Araştırmanın örnekleri Atatürk Üniversitesi'nde eğitim gören paramedikal (Eğitim Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Ziraat Fakültesi, Mühendislik Fakültesi ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi) ve medikal (Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Hemşirelik Yüksekokulu) bölümlerinde son sınıf kız öğrencilerinden paramedikal öğrencilerin %10'u medikal grup öğrencilerinin ise %20'sini basit tesadüfi örnekleme yöntemleriyle seçilen 128 kişi oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında öğrencilerin tanıtıcı bilgileri, meme kanseri ve erken tanısı için kendi kendine meme muayenesine ilişkin bilgi ve uygulamalarını içeren anket formu kullanılmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde iki yüzde arasındaki farkın önemlilik testi uygulanmıştır. Araştırmada öğrencilerin sağlık konusunda ve kendi kendine meme muayenesi konusundaki bilgilerini paramedikal grubun kitle iletişim araçlarından (%11,1) medikal grup öğrencilerinin ise okuldan (%45) aldıkları görülmüştür. Paramedikal grupta doktor (%1,9), hemşire (%0,9) ve sağlık kuruluşlarının (%3,7) az kullanılan kaynaklar olduğu görülmüştür. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre öğrencilerin meme kanseri ve kendi kendine meme muayenesine ilişkin bilgileri yetersizdir. Ayrıca öğrencilerin meme kanserinin erken tanısına yönelik doktor kontrolüne gitmedikleri ve kendi kendine meme muayenesi uygulama oranlarının düşük olduğu görülmüştür. Öğrencilerin eğitim seviyesinin yüksek olmasına karşın meme kanseri ve kendi kendine meme muayenesi konusunda her iki grubunda oldukça bilgisiz olduğu ve bilgi gereksinimi duydukları belirlenmiştir, öğrencilerin meme kanseri ve KKMM ilişkin bilgiyi hemşireden almak isteyenlerin oldukça düşük olduğu görülmüştür. Araştırmada, bu sonuçlara yönelik uygun önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
57 SUMMARY This research was prepared to carry out the knowledge of students which trainina in Atatürk Univercity about breast cancer and self examination of the breast. Studenst were divided into two gruops which are paramedical and medical groups. All of them students of the last class and females. Ten percest (10%) of the paramedical and 20% of the medical groups were choiced randomly. These two groups contain 128 students. An inguiry form which contains informations about breast cancer and importance of self examination in early analysed statistically. The students in paramedical groups informed by media whereas medical groups from their schools. In paramedical group students rarely take information from doctors, nurses and health organisations. -In conclusion: All students didn't have sufficient information about self examination of the breast. The ratio of the students which performe self examination was low and nobodey admit to doctors or hospitals for control or early diagnosis of the breast cancer. -Although students have high educational status in both groups students didn't have sufficient knowledge and all of them need more information in this field. Most of the students want to false information from nurses. According to this results, recommo dations were determined.