Konya müzelerinde bulunan dival işi tekniğinde yapılmış eserler
Works performed through the dival work technique that are found in Konya museums
  1. Tez No: 447989
  2. Yazar: KEZBAN SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAŞİM KARPUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: El Sanatları, Sanat Tarihi, Crafts, Art History
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 387
Özet
“Konya Müzelerinde Bulunan Dival İşi Tekniğinde Yapılmış Eserler”konusunda yapılan bu araştırmada, dival işi işleme örneklerini incelemek ve özelliklerini belirlemek amaçlanmıştır. Bu araştırma Konya il merkezinde bulunan Etnografya Müzesi, Konya Büyükşehir Belediyesi Ahmet Rasih İzzet Koyunoğlu Müze ve Kütüphanesi ve Mevlana Müzesi'nde bulunan dival işi tekniğinde yapılmış 100 adet eserle sınırlandırılmıştır. Bir gözlem fişi formu geliştirilerek örneklerin tüm özellikleri belirlenmiş, bu bilgiler fotoğraflarla desteklenerek, eserlerin belirli özellikleri için tablolar oluşturulmuş, ürünler hakkında elde edilen bulgular bu tablolara işlenerek sonuca ulaşılmaya çalışılmıştır. Araştırmalar sırasında dival işi tekniğinin uygulandığı 10 farklı tür ortaya çıkmıştır. Çalışma kapsamına alınan 100 adet eserin 60 adedinin 20. yüzyıla, 39 adedinin 19. yüzyıla, 1 adedinin ise 18. yüzyıla tarihlendiği düşünülmektedir. İncelenen örneklerde zemin işleme gereci olarak kullanılan ana malzemenin kadife ve atlas, işleme gereci olarak kullanılan ana malzemenin ise sim iplik olduğu ortaya çıkmaktadır. Süsleme malzemesi olarak ise pul ve tırtılın yoğun bir biçimde kullanıldığı gözlenmektedir. Ortaya çıkan sonuçlara göre dival işi ile yapılan eserlerde en çok kullanılan tekniğin düz sarma, yardımcı tekniğin ise tırtıl, kurt, pul ve inci tutturma teknikleri olduğu ortaya çıkmaktadır. Dival işi işlemelerde, zemin rengi olarak çoğunlukla mor, işleme rengi olarak altın sarısı, süsleme rengi olarak altın sarısı, astar rengi olarak ise krem rengi tercih edildiği ortaya çıkmaktadır. Araştırma kapsamına alınan eserlerin süsleme programları incelendiğinde dival işi işlemelerin bitkisel, geometrik, figürlü, nesneli, mimari ve yazılı bezeme türlerini içerdiği görülmektedir. Konya merkezde bulunan müzelerde yapılan bu araştırmada dival işi işlemelerin zenginliği ve çeşitliliği dikkat çekmektedir. Bu işlemelerin bir kısmı incelenmiş ve belgelendirilerek tanıtılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, in the matter of“Works Performed Through The Dival Work Technique That Are Found In Konya Museums”, is purposed to examine and determine their features. This research is restricted with 100 pieces done in Dival technique in Etnografya Museums which is located in Konya's city center, Konya Metropolitian Municipality Ahmet Rasih İzzet Koyunoğlu Museum and Library and Mevlana Museum. By developing an observation form, all examples' features are designated. This information, supported with photographs, have been formed charts for works' specific features. Discoveries which are obtained about products are tried to be reached by writing these on charts. It was existed 10 different kinds which are used with Dival work technique during the research. It is thought that 60 pieces out of 100 pieces which is gotten into scope of work belong to 20th century, 39 pieces of them to 19th century, an done of them belongs to 18th century. In examined examples, it is known that main material which is used as floor processing equipment is velvet and satir, and main material which is used as embroidery equipment is purl. As ornament material is observed to be used extremely sequin and tırtıl. According to the results obtained, the commonly used technique in works which are used in Dival work is smooth tambouring, as for assistant technique, it is known that pinning techniques use tırtıl, kurt, sequin, and pearl. In Dival work embroideries, floor colour is commonly preferred purple , embroidery colour is golden yellow, ornament colour is golden yellow, lining colour is cream. When works which are gotten into scope of research are examined ornament programs, Dival work embroideries are seen to include herbal, geometrical, with figure, with objective, architecture and written kind of ornament. In this research which is done, it is being drawn attention with Dival work embroidery's wealthiness and variety in Museums which are found in Konya's center. Some of these embroideries is examined and is tried to be introduced by certifying.