Modern Arap şiirinde Mahmud Derviş ve şiir anlayışı
Mahmoud Darwish in modern Arabic poetry and his poetry understanding
- Tez No: 447988
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP DİKİCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Modern Arap şiirinin önde gelen isimlerinden olan Filistinli Mahmud Derviş, başta Filistin olmak üzere tüm Arap dünyasının ilgiyle takip ve takdirini ettiği Arap şairlerden biridir. Filistin davasına kendini adayan şair, işgalciler tarafından pek çok kez hücrelere atılmış, ülkesinden ayrılıp birçok ülkede sürgün hayatı yaşamak zorunda kalmıştır. Şiirleriyle halkının sıkıntılarını dile getirmiş olan Derviş, şiirlerini, bu sıkıntıları anlatmak için bir araç olarak kullansa da evrensel bir şair olarak konumlanmıştır. Bu çalışma giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Mahmud Derviş'in hayatı, edebi kişiliği ve eserleri hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde ise şairin şiirlerinde yer alan öfke, kimlik sorunu, meydan okuma, sürgün, katliamlar, hüzün, aşk, barış ve ölüm temaları işlenmiştir. Son bölümde ise Derviş'in şiir anlayışı; şiir ve gerçek, şiir ve düşünce, okur ve toplum karşısında şair ve şiiri, şiir ve kültür, şiir ve konu, şiir dili, şiirde anlam, açıklık ve kapalılık, şiir ve imge, şiir ve müzikalite, şiirde şekil ve içerik gibi başlıklar altında incelenmiştir. Daha sonra çalışma sonuç bölümü ve dizinle tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Palestinian poet Mahmoud Darwish, who is one of the leading figures of modern Arabic poetry, is one of the poets that followed with interest and appreciated by the Arab world, especially the Palestinians. The poet who has devoted himself to the Palestinian cause, was thrown into the cell several times by invaders, has been forced to live in exile in many countries by leaving his country. Darwish, who has voiced the problems of his people with poetry, as well used his poems, as an instrument to tell these difficulties have also positioned as a universal poet. This study consists of an introduction and three chapters. In the first part some informations are given about Mahmoud Darwish's life, his personality and literary works. In the second part, it was processed the anger contained in the poet's poems, identity problem, challenge, exile, massacres, sadness, love, peace and death themes. In the last chapter Darwish's poetry was examined under headings such as poetry and reality, poetry and thoughts, readers and society in the face of the poet and poetry, poetry and culture, poetry and topics, poetic language, sense of poetry, opening and closure, poetry and imagery, poetry and musicality, form and content. Later the work has been completed with the results and index.