Knidos liman caddesi Heroon'u cephe mimarisi
Facade architecture of harboour street Heroon from Knidos
  1. Tez No: 448031
  2. Yazar: YUSUF KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTEKİN MUSTAFA DOKSANALTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Izgara planlı kentin kuzey-güney doğrultusunda uzanan en büyük caddesi olan Liman caddesi kent ulaşım ağının kilit noktalarından biridir. Nitekim cadde çevresinde yoğunlaşan yapılar bu fikri desteklemektedir. Güneyde yer alan stoa'nın batı bitimine bitişik şekilde kuzeye doğru devam eden ve doğu duvar üzerinde yer alan kapı açıklıklarından anlaşıldığı kadarıyla yaklaşık stoa odaları ölçülerinde kuzeye doğru yapıların devam ettiği görülmektedir. Bu yapıların caddeye bakan duvarları dörtgen bloklarla örülürken, çalışmamız kapsamında değerlendirilen yapının cephesi anıtsal bir formda inşa edilmiştir. Bu sebeple her iki yanında bulunan yapılardan farklı bir işlevi olduğu düşünülmektedir. Fakat yapı içerisinde henüz kazı çalışması yapılmadığı için net bir şey söylemek mümkün değildir. Cadde içerisindeki işlevi hakkında çeşitli fikirler bulunsa da, cephe bloklarının gösterdiği Geç Antoninler dönemine ait mimari stil ve özellikler net bir tarihi aralığı vermektedir. Bu sayede yapı İ.S. 2. yy'ın son çeyreğine tarihlenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Harbor street of city continuing north-south direction is the largest street and one of the key points of the transport network on hippodamic planned city. Indeed, structures that are focused around the street support this idea. Structure located in north of the Dionysos Stoa. The rooms continues north as a continuation of the Dionysos stoa. As it can be seen from the doorways are located eastern wall of the street, rooms seems to be continuing to north about the size of the room of Dionysos Stoa. While putting the building walls facing the street with a rectangular block, the facade of the building considered part of our work is built monumental form. Thus is thought to be a function of the different from structures on both sides. Because anybody didn't excavate in this structure, it's impossible clearly say anything. Although there is many ideas about the fonktion of structure, the wall blocks show that architectural style and features belongs to Late Antonine period. İn this way the structure is dated last quarter of second century A.D.