Knidos üretimi kabartmalı seramikler
Knidian relief ceramics
  1. Tez No: 249941
  2. Yazar: DENİZ PASTUTMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CHRİSTİNE ÖZGAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Antik Dünyanın önemli liman kentlerinden biri olan Knidos, sadece heykeltıraşlık alanında değil, seramik üretiminde de diğer şehirlerden sıyrılarak önemli bir yere sahip olmuştur.Kentte, antik dünyanın tamamında tanınan kandiller ve amphoraların yanı sıra, kabartmalı seramik de üretilmiştir. Şehirde bulunan atölyelerde üretilen ve oinophoros adı verilen bu seramik tipi Roma Dönemi boyunca geniş bir yayılım alanına sahip olmuştur. Oinophoros grubunun tamamı, ikili veya daha fazla kalıp kullanılarak şekillendirilmiştir. Knidos Oinophoros grubu üretiminde pateralar, plastik kaplar, amphoralar önemli bir yere sahip formlardır. Bütün Akdeniz havzasının yanı sıra, İngiltere ve Avusturya gibi Avrupa ülkelerinde, Adriyatik denizi kıyılarında, Karadeniz'de ve Kırım yarımadasındaki belli merkezlerde Knidos üretimi seramik malzeme bulunmuştur. Açık ve kapalı kap formlarında tasarlanan bu malzemeler, Augustus Döneminden başlayarak M.S. 5. yy.'a kadar Knidos'ta üretilmişlerdir. Son derece geniş bir motif hazinesine sahip olan bu kaplar üzerinde, günlük yaşamdan dinsel konulara, tanrı ve tanrıça kabartmalarından hayvan ve bitki betimlemelerine kadar çok konu işlenmiştir. Üretilen bu malzemelerin bir kısmı günlük yaşamda kullanılmak üzere tasarlanmışken, önemli bir çoğunluğu da kült ile ilgili yani törensel kullanımlar içindir. Yapımda kullanılan kil, mika ve küçük kireç tanecikleri ile zaman zaman minik çakıl taşları katkılıdır, astarlıdır, astar renkleri de kahverengi ve kızılın her tonunda olabilir. Kurşun katkılı bu astarlar kaplara parlak bir görüntü kazandırmışlardır.
Özet (Çeviri)
Knidos, which was one of the important harbour cities of the antique world, had a significant place not only in the art of sculpture but also in ceramic production standing out among the other cities of the time.In addition to the oil lamps and the amphorae which were renowned in the whole antique world, embossed ceramic objects were also produced in the city. This type of ceramic, which was produced in the workshops in the city and named oinophoros, had a wide distribution area throughout the Roman Period. The entire oinophoros group was shaped by using double or more number of moulds. Pateras, plastic vessels and amphorae are forms that have a significant place in the production of Knidos Oinophoros group. Besides the whole Mediterranean basin, ceramic materials produced in Knidos were found in European countries such as England and Austria, on the shores of the Adriatic Sea and in certain centres on the Crimean peninsula in the Black Sea. These materials, which were designed in the form of open and closed vessels, had been produced in Knidos beginning from the Augustus Period until the 5th Century AD. Various themes have been crafted on these vessels, which have a large treasury of motifs, from daily life, religious matters, and god and goddess reliefs to animal and plant figures. While a certain part of these materials were designed to be used in daily life, a significant majority of the products were used for cult purposes, namely, for ceremonial use. The clay used in making these materials contains mica and small lime particles and small pebbles in some samples. The products are lined, and the lining colours can be brown and all shades of red. These linings mixed with lead have given a bright appearance to the vessels.