Türk grafik özgün baskı sanatında 1950'den günümüze sembolik anlatım
Since 1950 symbolic expression Turkish printmaking graphic arts
  1. Tez No: 448062
  2. Yazar: ARZU GÖK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR ATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Yapılan araştırma da, sanatın başlangıcı olarak kabul edilen mağara duvar resimlerinde kullanılan sembollerin, tarihsel süreç içerisinde insanların gündelik yaşantılarında hep var olmasının yanı sıra, sanatın farklı alanlarında da kendine yer bulduğu, hatta sanatçılar tarafından bir ifade aracı olarak kullanıldığı görülmüştür. Günümüz Türkiye'sine bakıldığında, bulunduğu coğrafyanın bir getirisi olarak sahip olduğu zengin kültür birikimi içerisinde yer alan söz konusu sembol ve motifler, sanatında öne çıkmış birçok ismin çalışmalarında öznel bir bakış açısıyla yeniden yorumlanarak varlıklarını sürdürmüşlerdir. İnceleme kapsamında, grafik sanatların bir dalı olan özgünbaskı sanatında sembolik anlatıma ulaşmış pek çok sanatçı olduğu görülmüştür. Bu araştırmanın amacı, sözü geçen sanatçılar arasından belirlenen; Mustafa Aslıer, Mürşide İçmeli, Süleyman Saim Tekcan, Ergin İnan, Hayati Misman, Hasan Kıran ve Hatice Bengüsu'nun 1950'den günümüze kadar olan süreçte yapmış oldukları özgün baskı eser örneklerinin ele alınarak, sembolik anlatımın olup olmadığının incelenmesidir. Nitel araştırma yöntem ve teknikleri ile genel tarama modeli esas alınarak doküman incelemesi yanında, veri toplama aracı olarak ''Sanatçı Görüşme Formu'' hazırlanmış ve görüşmelerde ses kayıt cihazı ile fotoğraf makinesi kullanılmıştır. Bu çalışmanın sonucunda, araştırmada sözü geçen sanatçıların özgünbaskı eserleri incelendiğinde, bazılarının kullandıkları renklerle, bazılarının motif ya da sembollerle, bazılarının ise yaşadığı coğrafyanın kültürel izleriyle, kendilerine özgü sembolik bir anlatıma ulaştıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In the research, it is determıned that the symbols used ın the cave drawıngs whıch are accepted as the begınnıng of art, have always exısted ın the daıly lives of humans throughout the historical process besides occurring ın different branches of art; and they have even been seen by artists as a tool for expressing themselves. When we look at modern turkey, as a result of the advantage of the geography it's located ın, the mentioned symbols and motives occurring ın a rich cultural context; have been re-interpreted by many prominent artists through a subjective point of view and have survived. ın the context of the research, it's seen that there are many artists who have reached to the level of symbolic expression ın authentic printing whıch is a branch of graphical arts. The aim of this research is to handle the samples of authentic printing products whıch are produced since 1950 by the chosen artists; Mustafa Aslıer, Murside Icmeli, Suleyman Saim Tekcan, Ergin Inan, Hayati Misman, Hasan Kiran and Hatice Bengisu and to analyze whether they have a symbolic expression or not. In the interviews, besides quantitative research methods and techniques and a general survey based documentary analysis, an“artist interviews form”is prepared and a tape recorder and a camera is used. As a result of this study, when the mentioned artist's authentic printing works are analyzed, many of them are seen to have an authentic symbolic expression either by means of the colors they used, either by motives or the symbols, or by the cultural traces of the geography they have lived ın.