Spor sponsorluğu kapsamında yapılan sponsorluk faaliyetlerinin hedef kitlede marka algısı oluşumuna katkıları: Torku'nun Konyaspor sponsorluğu örneği
Conributions of sports sponsorship activities on target audience's brand perception development: Case of Torku's sponsorship for Konyaspor
- Tez No: 448061
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYRİYE NUR GÖRKEMLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Rekabetin gittikçe önemli boyutlara ulaştığı günümüz dünyasında markalar, hedef gruplarına ulaşarak farkındalıklarını arttırmak ve sektöründeki yerini korumak ve sağlamlaştırmak amacıyla çeşitli pazarlama iletişimi stratejileri izlemektedirler. Markalara daha geniş kitlelere ulaşma, hedef kitlenin iyi niyetini kazanma, hedef kitle nezdinde olumlu bir imaj oluşturma gibi önemli fırsatlar sunan sponsorluk uygulamaları da markaların izlediği bu pazarlama iletişimi stratejileri içerisinde önemli bir yer tutmaktadır. Gerek ulusal gerekse uluslararası alanda geniş kitlelere ulaşma fırsatı sunan spor sponsorluğu, sponsorluk faaliyetleri içerisinde en fazla tercih edilen alan olarak dikkat çekmektedir. Spor sponsorluğunun bu kadar tercih edilen bir alan olması ve geniş kitlelere ulaşmada oldukça önemli olması sebebiyle bu alanda sponsorluk çalışmaları yürüten markaların da hedef kitle nezdinde nasıl bir algı yarattıkları markaların önceden belirledikleri pazarlama iletişimi hedeflerine ulaşmaları bakımından önem taşımaktadır. Bu çalışmada, spor sponsorluğu faaliyetlerinde bulunan markaların, hedef izleyiciler nezdinde nasıl bir marka algısı oluşturduğu, hedef kitlenin bu sponsorluk faaliyetlerine bakış açılarının nasıl olduğu Torku'nun Konyaspor sponsorluğu örnek alınarak ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the current day where competition has reached a significant magnitude, the brands follow several marketing communication strategies to increase awareness by reaching target groups, to preserve and fortify their position in the sector. Sponsorship applications that present significant opportunities to the brands such as reaching wider masses, earn the good will of the target population and create a positive image before the target population, also has an important place within these marketing communication strategies followed by the brands. Sports sponsorship, present the opportunity to reach wide masses both in the national and international platform, stands out as the most preferred field among the sponsorship activities. As sports sponsorship is such a preferred field and has great importance in reaching wide masses, the perception created before the target population by the brands conducting sponsorship activities in this field bears great significance for the brands in attaining their predetermined marketing communication targets. In this study, it has been tried to put forth the brand perception generated before the target audience by the brands conducting sports sponsorship activities and the perspective of the target population regarding this sponsorship activity by using Konyaspor sponsorship of Torku as a case study.