Şehrnûş Pârsîpûr'un öykücülüğü
The story writing of Shahrnush Parsipur
  1. Tez No: 448077
  2. Yazar: SANİYE SİMLA ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ TEMİZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fars Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmada 1970'li yıllardan beri eser vermeye başlayan Şehrnûş-i Pârsîpûr'un (d. 1946) öykücülüğü konu edinilmiştir. Çalışmamızda İran öykücülüğü ve kadın öykücüler üzerine ön bilgiler verildikten sonra Şehrnûş-i Pârsîpûr'un yaşam öyküsü ve eserleri hakkında ansiklopedik bilgiler aktarılıp, yazarın 5 öyküsünün (گرما در سال صفر/ Sıfır Yılında Sıcaklık, آویزه های بلور / Kristal Küpeler, آقایان/ Baylar, سارا/ Sara, کشتار گسفندها/ Koyunların Katliamı) çeviri ve tahlilleri ile birlikte öykücülük üslubu ve eserlerinin iç dünyası değerlendirilmiş, yaşadığı toplumsal dönüşümler ve travmalara karşı yazarın tutumu ve izlenimleri irdelenmeye çalışılmıştır. Bu araştırma sayesinde Şehrnûş-i Pârsîpûr'un öykülerinin içeriği ve toplumsal gerçekliğe yaklaşımlarının tespitine imkân sağlanmıştır. Kadın gözüyle İran'ın modern dönemdeki hayat tarzı ve toplumsal dalgalanmalarına bakılmış aynı zamanda Devrim öncesi ve sonrası sansür olayının edebî eserler üzerinde bıraktığı etki gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the short story writing of Shahrnus Parsipur (b. 1946) who started to produce since the 1970s was analysed. In our study, after we gave information about the Iranian short story writing and the women story tellers by emphasizing the work and biography of Shahrnush Parsipur, we evaluated the translation, analysis, internal world of story writing styles and works of the author's five stories (In zero temperature, Crystal earrings, Gentlemen, Sara, The slaughter of the sheep). We tried to analyze the attitude and impressions of author towards social transformation and trauma. We could determine the content and the approach to the social reality of the stories through this research. We examined the lifestyle and social fluctuations in the modern period of Persian through the female perspective. We also observed the impact of pre-revolutionary and post-censorship event on the literary works.