Finansal tablolarda hile denetimi ve hileyi önlemeye yönelik denetim teknikleri: Türkiye ve AB uygulamalarının karşılaştırılması
Fraud auditing in financial statements and auditing techniques for the prevention of fraud: Comparison of Turkey and EU practices
- Tez No: 448078
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET BEZİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
İşletmedeki finansal taboların gerçeği yansıtmadığı süreçe piyasalara olan güveni azalır. Ve yatırımcılar başta olmak üzere işletmele ilgilenen herkes zarar görür. Hilenin sebep olduğu zararlar günden güne artmaktadır. Hatta dünyada yaşanan ekonomik ve finansal krizlerin çoğu ya dev şirketlerde yaşanan finansal skandalların ya da hükümetler tarafından ülke kaynaklarının etkin bir şekilde yönetilmediği yüzünden başlamıştır. Hile son yıllarda işletmelerin karşı karşı kaldıkları en büyük engellerden biri olup hedeflerine ulaşmalarına mani olur. Dolayısıyla finansal tablolarda meydan gelen hatalar, kasten yapılan hilelli finansal raporlar ve varlıkların kötüye kullanılmasının en aza indirilmesi mecburiyet hale gelmiştir. Bu da ancak pasif yöntemleri kullanarak hileyi incelemek yerine, hile meydana gelmeden önce gereken yasa ve düzenlemeleri yaparak önleyici politika, şeffaflık, hesap verebilirlik, kontrol sistemleri kullanarak ve hile ve yolsuzluğa sıfır tolerans kültürü yaratarak ve proaktif yötemleri kullanarak hilenin içinde doğup büyüyebileceği ortamı ortadan kaldırmakla olur. Çünkü geleneksel pasif hile incelemeleri hileyi ortaya çıkarmak için kifayetsiz kalır. Bu durumda iç denettçiler, bağımsız denetçiler ve yönetim kurulunun üstüne büyük bir sorumluluk düşer. Bu çalışmanın amacı hem hilenin önelenmesinde hem de hilenin incelemesinde en etkin teknik ve yöntemleri incelemektir. Ve önce denetimin önem ve neden ihtiyaç duyulduğunu, hile kavramları, hile nedenleri, hile tespit edilmesi için en uygun yöntem ve teknikleri anlatmaya çalışılmıştır. Çalışmanın son kısmında hileyi önlemeye yönelik yöntemler ve hile meydana geldiğinde tespit edilmesi için izlenmesi gereken yöntemleri ile ilgili öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
As long as financial statements do not reflect the fact in the business the confidence in the market will diminish. And this will damage every one who interests in business especially investors. Loses caused by fraud are increasing gradually even the majority of the economic and financial crises in the world caused by financial scandals in the gaint companies or governments which do not manage country's resources effectively. In recent years, fraud and corruption are the bigest obesatcles infront of the companies which prevent them to achieve their goals. Therefore it is necessary to minimize erors occurred in the financial statements, intentially made fraudulent reports and misuse of assets. This can only be possible by eliminating the environment in which fraud can grow by using proactive methods; such as making necessary laws and regulations, preventing polacy, transparency, accountability and control systems and by creating zero tolerance calture of fraud and corruption instead of investigating fraud by using passive methods. Because the traditional passive fraud investigations are not enouph to reveal the fraud. In this case, internal auditors, independent auditors and the board of directors should take great responsibilty. The aim of this study is to examine the most effective techniques and methods in investigating and preventing of fraud and cheating. First we tried to describe the importance and the need of oudit, fraud concepts, fraud reasons and the most approperiate methods and techniques for detecting fraud. The last part of the study we presented recommondations regading methods of preventing fraud and determining it when occurs.